Cola di Rienzo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Památník Coly di Rienza v Římě

Cola di Rienzo (celým jménem Nicollo di Lorenzo Gabrini) (1313 nebo 1314, Řím - 8. října 1354, tamtéž) byl italský politik. Působil jako italský humanista, významně se uplatnil v politice. Pracoval také jako notář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Epistolario di Cola di Rienzo

Jednalo se o významného politika v Římě, který se pokusil ovládnout Řím, což se mu na krátkou dobu úspěšně podařilo. Své úsilí však směřoval k reformám a zajímal se o řemeslníky. Cola di Rienzo měl velké plány s Itálií a snažil se o její sjednocení a nastolení republiky. Byl však ale později zavrhnut šlechtou a v roce 1350 raději utíká do českých zemí do Prahy za Karlem IV., kterého chtěl přimět, aby vyslechl jeho velké plány. Karla IV. však nepřesvědčil a to mělo za následek, že Cola di Rienzo byl papežem Klimentem VI. uvězněn ve vězení v Roudnici. V době svého pobytu v Praze napsal několik svých děl, což ovlivnilo některé vzdělance své doby. Později dochází k jeho deportaci do Avignonu, kde mu hrozil trest smrti. Nakonec byl propuštěn.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

V roce 1354 ho papež Inocenc VI. poslal do Říma, aby tam nastolil papežskou moc. Byl ale brán jako tyran-samovládce a při povstání v témže roce byl zabit.

Zobrazení v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Jeho život je motivem opery Rienzi německého skladatele Richarda Wagnera.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Macek, Josef, 1922-1991. Cola di Rienzo. 1. vyd. Praha : Orbis, 1965.