Borneo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Borneo
Kalimantan (indonésky)
Politické rozložení ostrova
Politické rozložení ostrova
IndonésieIndonésie Indonésie
MalajsieMalajsie Malajsie
BrunejBrunej Brunej
743 330 km²
Gunung Kinabalu (4 095 m n. m.)
Používané jazyky
banjárština, indonéština a malajština
Ostrov Kalimantan.

Borneo (také Kalimantan) je třetí největší ostrov světa s rozlohou 743 330 km². Nachází se v jihovýchodní Asii mezi Indickým oceánem a Tichým oceánem. Na Borneu se rozkládal většinou deštný prales, jenž patří k nejstarším deštným lesům na světě a který je v současnosti velice ohrožen rychlou deforestací. Je to domov mnoha druhů živočichů i rostlin. Nejvyšší hora Bornea se jmenuje Gunung Kinabalu a dosahuje nadmořské výšky 4095 m n. m. Na Borneu je také největší jeskynní sál na světě (Sarawacká síň).

Politické členění a geografie[editovat | editovat zdroj]

Politicky je rozdělený na Indonésii, Malajsii a Brunej. Město Martapura je proslulé po celé jihovýchodní Asii svým trhem s diamanty, drahými kameny a zlatem.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je pokrytý deštným pralesem, kde rostou endemické rostliny. Roste zde více než 15 000 druhů vyšších rostlin, z čeho je 3000 druhů stromů. Žije zde 221 suchozemských savců. Typickými představiteli místní fauny jsou slon indický bornejský (Elephas maximus borneensis), nosorožec sumaterský a orangutan bornejský (Pongo pygmaeus), kahau nosatý (Nasalis larvatus), levhart Diardův / pardál ostrovní (Neofelis diardi), trogon šedoprsý (Harpactes whiteheadi), několik vzácných ptačích druhů, dlouhoocasí makaci a také četné druhy motýlů.

Názvy[editovat | editovat zdroj]

  • Název Borneo je portugalským zkomolením názvu Brunej.
  • Indonéský název zní Kalimantan. Zejména v Indonésii je ostrov označován výhradně tímto jménem. Někdy označuje pojem Kalimantan pouze část ostrova, která je pod správou Indonésie.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Seznam největších ostrovů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]