Východní Kalimantan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Východní Kalimantan
Kalimantan Timur
Znak
znak
Motto: Ruhui Rahayu
geografie

IndonesiaEastKalimantan.png

Hlavní město: Samarinda
zeměpisné souřadnice:
Rozloha: 245 238 km²
Časové pásmo: UTC+8
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 3,1 mil. (2008)
Jazyk: indonéština (úřední), banjarština, dajácké jazyky
Národnostní složení: Javánci (30 %), Bugisové (18 %), Banjarové (14 %)[1]
Náboženství: islám (85 %), křesťanství (13 %)
správa regionu
Nadřazený celek: Indonésie
Druh celku: provincie
Podřízené celky: 10 krajů (kabupaten) a 4 města (kota)
Oficiální web: http://www.kaltimprov.go.id

Východní Kalimantan (indonésky Kalimantan Timur) je jedna z provincií Indonésie. Pokrývá severovýchodní část Kalimantanu, indonéské části ostrova Borneo. Hustota zalidnění se pohybuje mezi 12 – 13 obyv./km².

Největšími městy jsou hlavní město Samarinda (600 000 obyvatel), ležící na řece Mahakam poblíž východního pobřeží, a přístav Balikpapan (621 862 obyvatel v roce 2009[2]), který leží asi 100 km jihozápadně od Samarindy. Dalšími velkými městy jsou Bontang (cca 170 000) ležící severovýchodně od Samarindy a Tarakan na severu provincie (180 000).

Dřevotěžba patří mezi nejdůležitější odvětví hospodářství Východního Kalimantanu; vpravo od silnice nenarušený les, vlevo les, kde probíhá těžba.

V krajině jsou zastoupeny rovinaté nížiny (včetně bažinatých oblastí) i hory, které dosahují největších výšek (až 2988 m n. m.) na severozápadě při hranicích s Malajsií

Ekonomika těží především z přírodního bohatství (těžba dřeva, ropy a zemního plynu, uhlí, zlata). Podobně jako v jiných částech Indonésie je problémem likvidace původních lesů.

Východní Kalimantan sousedí se všemi indonéskými provinciemi na ostrově Borneo (Západní, Střední a Jižní Kalimantan) a na severu s Malajsií.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. INDONESIA: Population and Administrative Divisions [online]. The Permanent Committee on Geographical Names, 2003, [cit. 2010-08-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://www.balikpapan.go.id/index.php?option=com_balikpapan&task=penduduk

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]