V tomto článku je použita zastaralá šablona "Link FA".

Bolzano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě v Itálii. Další významy jsou uvedeny v článku Bolzano (rozcestník).
Bolzano
Bolzano/Bozen
Nádraží v Bolzanu, příklad architektury italského fašismu
Nádraží v Bolzanu, příklad architektury italského fašismu
Bolzano – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 262 m n. m.
stát: Itálie Itálie
oblast: Trentino-Alto Adige
provincie: Bolzano
Bolzano
Red pog.png
Bolzano
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 52,34 km²
počet obyvatel: 102 880 (2009)
hustota zalidnění: 1931 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.comune.bolzano.it
telefonní předvolba: + 471
PSČ: 39100

Bolzano (italsky) nebo Bozen (německy), též Balsan/Bulsan (ladinsky), je město v regionu Trentino-Alto Adige v severní Itálii, správní středisko autonomní provincie Bolzano (zvaná též Jižní Tyrolsko).

Bolzano je největším městem Jižního Tyrolska a střediskem italského živlu v převážně německojazyčné oblasti. Z jeho 103 000 obyvatel (2010) hovoří 73 % italsky, 26 % německy a 0,7 % ladinsky. Na počátku 21. století proběhla silná vlna imigrace; podíl cizinců (především z Maroka, Pákistánu a balkánských zemí) tvoří přibližně 12 %.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Antika a raný středověk[editovat | editovat zdroj]

V raném středověku bylo okolí Bolzana kvůli močálům a častým povodním neobyvatelné. Již v období římské říše se vedle silniční stanice Pons Drusi nacházelo sídliště. To se rozkládalo v okolí dnešního domu (hlavní kostel), kde byl nalezen raně křesťanský kostel. Vojenská stanice se s největší pravděpodobností nacházela u mostu přes řeku Isarco. V období stěhování národů byla sídla v údolí opuštěna a přemístěna na vyvýšená místa.

Středověk a novověk[editovat | editovat zdroj]

Biskupové přemístili sídlo zpátky do údolí a založili tržiště.

Bolzano je od jeho založení a povýšení do městského stavu před více než 800 lety obchodním místem, které leželo výhodně umístěno mezi dalšími významnými obchodními městy Benátkami a Augsburgem. Na výstavy, které se konaly čtyřikrát do roka, přicházeli obchodníci ze severu a jihu. Z tohoto důvodu byl roku 1635 zřízen merkantilmagistrat (obchodní soud), který se v době trhů skládal ze 2 německých a 2 italských radních. Od 12. století stavěla šlechta v údolí Bolzana hrady, obvykle na exponovaných místech, aby ukázala světskou moc rodin. Hrady byly stavěny na strategicky výhodných místech. Hrady spojovaly nároky politické moci s právní funkcí a s vybíráním daní. Daně byly většinou vybírány v naturáliích a z tohoto důvodu byly v prostorách hradů stáje a sklady pro skladování obilí a vína. V pozdním středověku byla moc přesunuta do měst Bolzano, Merano, Brixen a ke dvoru na Hrad Tirol (od roku 1420 do Innsbrucku). Roku 1381 získalo město Bolzano od vévody Leopolda III. městský znak.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Ve středu města je gotický dům ze 14. století, jehož část pochází z 12. století. Východně od něj je gotický dominikánský chrám s kaplí S. Giovanni, více na sever je františkánský chrám z 13. století. Ve městě se zachovalo mnoho starých domů, mnohé s podloubími, menších památek a galérie.[1]

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Bolzano, s. 42.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Panorama města