BRICS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pět států tvořících BRICS: Brazílie, Rusko, Indie, Čína (China) a Jižní Afrika (South Africa)

BRICS je zkratkovité (akronymní) označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Byl poprvé použit investiční bankou Goldman Sachs v roce 2001; tehdy ještě jako BRIC – Jižní Afrika přistoupila k uskupení v prosinci 2010 a formálně byla uvedena v členství 18. února 2011.[1] Podle názoru banky se mají tyto ekonomiky v roce 2050 vzhledem ke svému rychlému růstu stát dominantními ekonomikami světa.

Představitelé států BRICu na 1. vrcholné schůzce (2009) – zleva Manmóhan Singh, Dmitrij A. Medveděv, Chu Ťin-tchao a Luiz I. Lula da Silva

V současné době státy BRICSu tvoří přibližně 26,6 % územní plochy všech zemí a žije v nich 42,2 % obyvatelstva planety. V r. 2010 jejich[2] celkový HDP činil 18,48 bilionů USD. Hospodářsky nejsilnější (v přepočtu na obyvatele) je zatím Rusko, v absolutních číslech ale vede Čína, jež je vůbec považována za nejsilnějšího člena skupiny. Právě překvapivé[3] přizvání Jižní Afriky (v prosinci 2010) – když by více vyhovovaly Turecko, Indonésie, Mexiko či Jižní Korea[1] – je dílem především Číny, která si chce utvrdit svůj sílící vliv v Africe.

Z původně nesouvislé skupiny, vlastně „vynalezené“ ekonomy a novináři, se BRICS postupně mění v úžeji spjatý blok, který svůj hospodářský potenciál chce využít i geopoliticky. Stále častěji se konají společné schůze a porady. V roce 2008 se v ruském Jekatěrinburgu konalo setkání ministrů zahraničních věcí zemí BRICu; o rok později v červnu, v tomtéž městě, už byla vrcholná schůzka (summit) nejvyšších představitelů těchto zemí. Další vrcholná schůzka následovala v dubnu 2010 v brazilské Brasílii a v konečně v dubnu 2011 se mají politici sejít v Pekingu.

Poznámky

  1. a b PISTULKOVÁ, Petra. Mezi země BRIC vstoupila Jižní Afrika. Experti by čekali Turecko. Hospodářské noviny. 21. únor 2011, roč. LV, čís. 036. ISSN 0862-9587. 
  2. tj. ještě pouze BRICu, bez započítání Jižní Afriky
  3. JAR sama už od léta 2010 vyvíjela iniciativu za přistoupení ke skupině, ale ekonomové a politologové nedávali této zemi mnoho šancí

Externí články


Šablona:Pahýl - politika