Úmluva proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Účastnické státy úmluvy. V tmavozelené barvě jsou státy, které úmluvu ratifikovaly, ve světlezelené jsou státy, které úmluvu pouze podepsaly.

Úmluva proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání je mezinárodní smlouva, kterou přijalo Valné shromáždění OSN dne 10. prosince 1984 v New Yorku.

V ČSSR a v ČR[editovat | editovat zdroj]

Československo úmluvu podepsalo 8. září 1986 a následně ratifikovalo Federálním shromážděním Československé socialistické republiky a prezidentem. Úmluva byla vyhlášena vyhláškou Ministerstva zahraničních věcí ČSSR č. 143/1988 Sb. Česká republika závazky plynoucí z úmluvy při svém vzniku převzala.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Obsahem úmluvy jsou ustanovení organizační a procesní povahy, ale také hmotněprávní. Ty která specifikují závazek státu zabránit mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání na území pod jeho jurisdikcí,

Výbor proti mučení[editovat | editovat zdroj]

Úmluva disponuje vlastním kontrolním mechanismem - Výborem proti mučení, který hodnotí každé čtyři roky na základě zpráv předkládaných smluvními státy podle čl. 19 úmluvy praktické uplatňování úmluvy. Využít může i podklady poskytnuté specializovanými orgány a mezinárodními či nevládními organizacemi. Po vyhodnocení podkladů a projednání se zástupci států výbor vydá doporučení, která by smluvní státy měly naplňovat.

Kromě toho úmluva zakotvuje i další kontrolní procedury - provedení důvěrného šetření, posouzení oznámení státu a posouzení oznámení jednotlivců.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]