William Boeing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William Boeing
William E. Boeing v roce 1929
William E. Boeing v roce 1929
Rodné jménoWilhelm Böing
Narození1. října 1881
Detroit, Michigan, Spojené státy americké
Úmrtí28. září 1956 (74 let)
Seattle, Washington, Spojené státy americké
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
NárodnostAmerická
Alma materYaleova univerzita
Yale School of Engineering & Applied Science
Sheffield Scientific School
Povolánípodnikatel, podnikatel, inženýr a pilot
Znám jakoZakladatel společnosti Boeing
Oceněnímedaile Daniela Guggenheima
Národní letecká síň slávy
DětiWilliam E. Boeing
PodpisWilliam Boeing – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Edward Boeing (1. října 188128. září 1956) byl americký průkopník letectví, zakladatel společnosti The Boeing Company.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

William Boeing se narodil v americkém Detroitu bohatému důlnímu inženýrovi německého původu Wilhelmu Böingovi z města Hagen, který se rovněž živil jako obchodník se dřevem a Marii M. Ortmannové z Vídně. Své jméno si změnil v roce 1900 po svém návratu ze studií ve Švýcarsku. Poté nastoupil na Yaleovu univerzitu. V roce 1903 Boeing univerzitu opustil, aby se vzápětí začal věnovat obchodu se dřevem jako jeho otec, který v roce 1890 zemřel. Boeing koupil rozsáhlé lesy v okolí zálivu Grays Harbor ve státě Washington. Mimo jiné zde vlastnil i závodní dráhu pro koně. Když Boeing, coby prezident dřevařské společnosti Greenwood Timber Company, přicestoval v roce 1909 do Seattlu, kde se konala Alaska–Yukon–Pacific expozice, a poprvé v životě zde uviděl létající stroje řízené člověkem, byl jimi okamžitě fascinován. Krátce poté si William koupil letadlo od společnosti Glenn L. Martin Company a začal se pod vedením samotného Glenna L. Martina učit létat. Netrvalo dlouho a Boeing své nové letadlo poničil. Když mu bylo Martinem řečeno, že náhradní díly nebudou k dispozici po dobu několika měsíců, rozzuřil se. Svému příteli Georgovi Westerveltovi tehdy řekl: „Můžeme si lepší letadlo postavit sami a rychleji“. Westervelt souhlasil. Brzy nato postavili obojživelný dvouplošník B&W Flying Boat s vynikajícím výkonem. Po tomto úspěšném projektu se Boeing rozhodl vstoupit do leteckého průmyslu a koupil starou loděnici na řece Duwamish nedaleko Seattlu, kde vybudoval továrnu.

V roce 1916 William Boeing společně s Georgem Conradem Westerveltem pod iniciály B & W založili společnost Pacific Aero Products Co. První letadlo, které tato firma postavila, byl Boeing Model 1. Když v dubnu 1917 vstoupila Amerika do první světové války změnil Boeing název své společnosti z Pacific Aero Products Co. na Boeing Airplane Company a obdržel od amerického námořnictva objednávku na padesát letadel. Po skončení války se William Boeing soustředil na komerční letadla a na leteckou přepravu pošty. Vybudoval úspěšnou poštovní leteckou společnost Boeing Air Transport, která později začala přepravovat i cestující a stala se předchůdcem letecké společnosti United Airlines.

V roce 1921 se William Boeing oženil s Berthou Marií Paschall, která měla ze svého prvního manželství již dva syny Nathaniela Paschalla Jr. a Cranstona Paschalla. William se stal jejich nevlastním otcem a společně se ženou měli ještě vlastního syna Williama E. Boeinga Jr. Nat Paschall se později stal obchodním manažerem ve společnosti Douglas Aircraft a poté v McDonnell Douglas. William E. Boeing jr. se zase stal proslulým soukromým pilotem.

V roce 1934 vláda Spojených států obvinila Williama Boeinga z monopolních praktik. V témže roce donutil nový zákon společnost rozdělit na více segmentů a oddělit tak letový provoz od výroby. V důsledku toho se Boeing zbavil vlastnictví své společnosti United Aircraft and Transport Corporation, rozdělil jí na tři části a z firmy odešel. Společnost se rozdělila na následující subjekty:

Pamětní deska Williama Boeinga a jeho otce Wilhema Böinga v německém městě Hohenlimburg

Rok od prodeje firmy opustil William Boeing letecký průmysl. Zbytek svého života strávil v oboru nemovitostí a chovu plnokrevných koní. William Boeing zemřel na infarkt dne 28. září 1956 ve věku 74 let. Srdeční příhoda ho zastihla na palubě jeho jachty v jachtovém klubu v Seattlu a při příjezdu lékařské pomoci již nejevil známky života. Jeho popel byl rozptýlen na pobřeží Britské Kolumbie, kde trávil mnoho času na své plachetnici Taconite.

V roce 1966 byl William Boeing uveden do Národní letecké síně slávy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Boeing na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]