McDonnell Douglas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
McDonnell Douglas
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost a veřejně obchodovaná společnost
Datum založení1967
Datum zániku1996
PředchůdciDouglas Aircraft
McDonnell Aircraft Corporation
NástupceBoeing
ZakladateléJames McDonnell
Donald Wills Douglas, Sr.
Adresa sídlaSt. Louis, 631 66, USA
Charakteristika firmy
Oblast činnostiletecký a kosmický průmysl, letecký průmysl, strojírenství a konstrukce letadel
Produktyletadlo, střela, kosmická loď a vrtulník
Mateřská společnostBoeing
Dceřiná společnostUGS Corp.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
McDonnell Douglas F-4 Phantom II

McDonnell Douglas byl americký výrobce letadel. Vyráběl řadu různých komerčních a vojenských letadel. Firma se v roce 1997 sloučila s Boeingem a vznikla The Boeing Company.

Historie[editovat | editovat zdroj]

McDonnell Douglas DC-9
McDonnell Douglas DC-10

Společnost byla založena z firem Jamese Smitha McDonnella a Donalda Willse Douglase. Oba muži byli původem Skoti. Douglas byl šéf inženýr v Glenn L. Martin Company. Když tuto společnost Douglas opustil, založil Davis-Douglas Company v roce 1920 v Los Angeles. V roce 1921 vykoupil svůj podíl ve firmě a přejmenoval ji na Douglas Aircraft Company.

McDonnell založil J.S. McDonnell & Associates v Milwaukee v roce 1928. Jeho plán byl produkovat osobní letadla, ale v roce 1929 jeho společnost zkrachovala. Šel tedy pracovat do Glenn L. Martin, odkud v roce 1938 odešel a zkusil založit opět svou vlastní firmu. Ta se jmenovala McDonnell Aircraft Corporation.

Druhá světová válka byla hlavním příjmem pro Douglase. Jeho společnost vyprodukovala mezi lety 1942 a 1945 skoro 30 000 letadel a jeho pracovní síla stoupla na 160 000.

Po válce Douglas pokračoval ve výrobě nových letadel například DC-6 (1946) a DC-7 (1953). Krátce na to přešel na proudový pohon. První proudové stroje byly pro armádu - F3D Skyknight (1948) a F4D Skyray (1951). Douglas také vyrobil komerční proudová letadla - DC-8 (1958). McDonnell také vyvíjel proudová letadla například úspěšný FH-1 Phantom. Stal se hlavním dodavatelem pro námořnictvo Spojených států pro které vyrobil F2H Banshee, F3H Demon, a F-101 Voodoo.

Obě společnosti začaly používat řízené střely. Douglas hlavně rakety vzduch-vzduch. McDonnell vyrobil mnoho střel, např. ADM-20 Quail. McDonnel i Douglas byli jedni z hlavních dodavatelů pro armádu, ale oba měli hospodářské problémy.

Později začaly obě firmy uvažovat o sloučení; došlo k němu nakonec 28. dubna 1967. Nově vzniklá společnost byla nazvána McDonnell Douglas Corporation.

Sloučení s Boeingem[editovat | editovat zdroj]

McDonnell Douglas se sloučil s Boeingem v roce 1997 za 13 miliard dolarů a vznikla The Boeing Company.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]