Vytautas Miškinis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vytautas Miškinis
Vytautas Miskinis.jpg
Narození 5. června 1954 (65 let)
Vilnius
Alma mater Litevská hudební a divadelní konzervatoř
Zaměstnavatelé Litevská hudební a divadelní konzervatoř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vytautas Miškinis (*5. června 1954, Vilnius) je litevský hudební skladatel a profesor. Je sbormistrem na litevské Akademii múzických umění a divadelní konzervatoři od roku 1985. Působil také jako umělecký ředitel mládežnického sboru Ažouliukas.

Život[editovat | editovat zdroj]

Svou kariéru započal v 7 letech jako zpěvák v Ažuoliukas a následně se ve 25 letech stal uměleckým ředitelem tohoto sboru. Všechny úspěchy sboru jsou od roku 1979 jeho zásluha.

Několik let dirigovat Kaunaský státní sbor a vokální soubor Museum Musicum. Se sbory dosáhl prestižních ocenění na několika mezinárodních soutěžích – Marktoberdorf, Gorizia, Varna, Maribor, Tampere, Mainhausen, Nantes. V současné době je uměleckým ředitelem a šéfdirigentem sborového festivalu All-Lithuanian.

Vytautas Miškinis koncertoval a přednášel v následujících státech – Rakousko, Bělorusko, Belgie, Kanada, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Japonsko, Lotyšsko, Nizozemí, Norsko, Polsko, Rusko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina a USA.

Byl také členem poroty na významných mezinárodních sborových soutěžích jako soutěže v Tolose, Španělsko; Varna, Bulharsko; Marktoberdorf a Bochum, Německo; Neerpelt, Kortrijk a Aalst, Belgie; Maribor a Ljubljana, Slovinsko; Tallinn a Tartu, Estonsko; Riga, Lotyšsko; Budapešť a Debrecen, Maďarsko; Arezzo, Itálie; sborové olympijské hry Linz (Rakousko) 2000, Busan (Korea) 2002, Bremen (Německo) 2004, Xiamen (Čína) 2006, Graz (Rakousko) 2008, and Shaoxing (Čína) 2010; CCP Manila 2009; Suwalki (Polsko); Bergen (Norsko); Pau and Tours (Francie); Neuchatel (Švýcarsko); Mainhausen (Německo) 2011.

K dnešním dnům složil a nahrál přes 700 skladeb, jak duchovních tak světských. Ve Spojených státech napsal díla pro The University of Louisville Collegiate Chorale a Golden Gate Men's Chorus (San Francisco, CA). Tyto sborové skladby jsou publikovány v Litvě, Francii, Německu, Slovinsku, Itálii, Španělsku, Japonsko a USA.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vytautas Miškinis na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]