Vrbas (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vrbas
Střed města
Střed města
Vrbas – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 78 m n. m.
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
autonomní oblast Vojvodina
okruhy Srbska Jihobačský okruh
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 24 112 (2011)
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrbas (v srbské cyrilici Врбас, maďarsky Verbász) je město v srbské Vojvodině, administrativně součást Jihobačského okruhu. V roce 2011 mělo podle sčítání lidu 24 112 obyvatel. Je sídlem stejnojmenné opštiny.

Název města je odvozen od slovanského slova vrba. Od roku 1983 zněl celý název města Titov Vrbas/Титов Врбас podle jugoslávské hlavy státu, Josipa Broze Tita. V 90. letech byl městu navrácen původní název.

Město bylo poprvé zmíněno v roce 1387. Po roce 1720 se sem stěhují první Srbové; pouhých 20 let po skončení poslední velké války mezi Rakouskem a Osmanskou říší dochází ke kolonizaci Dolních Uher. Kromě Srbů tak přicházejí také Maďaři, Němci, ale například i Slováci, nebo Rusíni. Německá menšina žila ve Vrbasu a jeho okolí až do roku 1945. Poté byli Němci z celé dnešní Vojvodiny odsunuti a do prázdných domů byli dosídleni Černohorci a obyvatelé z dnešní Bosny a Hercegoviny. Dnes se proto téměř třetina obyvatel Vrbasu hlásí k černohorské národnosti.

Městem prochází Kanál DTD, železniční trať Subotica-Bělehrad a v jeho blízkosti se nachází i dálnice, která spojuje Srbsko s Maďarskem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]