Vogue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kate Moss na obálce britského vydání z května 2000

Vogue je časopis se zaměřením na módu, design a životní styl. Vychází ve dvaceti třech zemích každý měsíc. V redakci se vystřídala celá řada světoznámých módních fotografů.

V magazínu The New York Times v prosinci 2006 popsala Vogue literární kritička Caroline Weber jako „nejvlivnější módní časopis na světě.“[1]

Vogue publikuje také články o umění, kultuře a politice. Má celou řadu stálých modelek z řady známých celebrit. Na druhou stranu je časopis také kritizován.

V současné době vychází ve 23 zemích: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Řecko, Indie, Itálie, Japonsko, Korea, Mexico, Peru, Polsko, Portugalsko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko, Čínská republika, Turecko, Velká Británie a USA.

Historie

Módní fotografie v časopisu Vogue, květen 1917

Vogue byl založen jako týdeník Arthurem Baldwinem Turnurem v roce 1892. Když v roce 1909 zemřel, převzal společnost Condé Nast. První změna, kterou Nast udělal, že změnil periodu výtisků na dva týdny místo jednoho. V roce 1910 začal vydávat i v Evropě postupně byla dobyta Británie, Španělsko a Francie. V šedesátých letech začala dělat šéfredaktorku Diana Vreeland a začala dávat práci takovým celebritám - modelkám jako byli například Suzy Parker, Twiggy, Penelope Tree a další.[2]

Od roku 1988 je šéfredaktorkou americké verze Anna Wintourová.

Fotografové

V redakci se vystřídala celá řada světoznámých módních a reportážních fotografů. Například André Kertész, Robert Doisneau, Edward Steichen, Richard Avedon, William Klein nebo Edwin Smith.

V době 1913-1921 byl jedním z prvních fotografů Adolf de Meyer.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vogue (magazine) na anglické Wikipedii.

  1. Weber, Caroline "Fashion-Books: Review of "IN VOGUE: The Illustrated History of the World’s Most Famous Fashion Magazine (Rizzoli)", New York Times, December 3, 2006. Accessed January 28, 2007.
  2. DWIGHT, Eleanor. The Divine Mrs. V. nymag.com. New York Magazine. Dostupné online [cit. 2007-11-18]. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy