Victor Horta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Miklós Horthy.
Victor Horta
Victor Horta
Victor Horta
Narození 6. ledna 1861
Gent, Belgie
Úmrtí 9. září 1947
Brusel, Belgie
Místo pohřbení Ixelleský hřbitov
Alma mater Académie royale des Beaux-Arts de Bruxelles
Ocenění důstojník Řádu koruny
Podpis Victor Horta – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor Horta (6. ledna 1861, Gent9. září 1947, Brusel) byl belgický secesní architekt.

Victor Horta se narodil v Gentu v roce 1861. V Gentu také začal studium hudby na konzervatoři odkud byl vyloučen pro špatné chování, přestoupil na Akademii krásných umění (Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent), kde studoval kresbu, práci s textilem a architekturu. Krátce po studiu odešel do Paříže, kde se živil jako bytový architekt a návrhář interiérů. Inspiroval se tehdy moderními směry ve výtvarném umění jako byl impresionismus a pointilismus a rozšiřoval si vzdělání v oboru práce s ocelí a sklem.

Po smrti svého otce v roce 1880 se vrátil do Belgie aby pokračoval ve studiu na Académie Royale des Beaux-Arts v Bruselu, kde studoval architekturu. Po studiích se stal asistentem profesora Alphonse Balata, který byl mimo jiné dvorním architektem belgického krále Leopolda II.. Spolu s ním pracoval na projektu královských skleníků v Laekenu, které se staly první Hortovou prací založenou na širokém použití oceli a skla.

V roce 1885 se Horta osamostatnil, aby realizoval své vlastní moderní architektonické myšlení. Od této chvíle se stal vrcholným evropským představitelem Art Nouveau. Čtyři významné stavby v Bruselu pocházející z této doby (Hotel Tassel, Hotel Solvay, Hotel van Eetvelde a vlastní ateliér) byly v r. 2000 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Jeho politické názory jej vedly k tomu, že nadále odmítal práci pro bohatou soukromou klientelu, ale věnoval se převážně veřejným zakázkám. Z těchto prací byl nejznámější Lidový dům (Maison du peuple) v Bruselu postavený na zakázku belgické dělnické politické strany Parti Ouvrier Belge. Přes silné protesty veřejnosti byl Lidový dům v roce 1965 zbourán.

Art Noveau (secese) byl umělecký styl, který podléhal módnímu obdivu i módnímu zatracování. Důsledkem tohoto obojakého postoje je i to, že řada secesních staveb byla v době odlivu zájmu zbourána.

Victor Horta zemřel v Bruselu 9. září 1947 a je pochován na hřbitově v Ixelles.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]