Victor Horta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Miklós Horthy.
Victor Horta

Victor Horta
Narození 6. ledna 1861
Gent, Belgie
Úmrtí 9. září 1947
Brusel, Belgie
Místo odpočinku Ixelleský hřbitov
Ocenění důstojník Řádu koruny
Podpis Signature Victor Horta 1900.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor Horta (6. ledna 1861, Gent9. září 1947, Brusel) byl belgický secesní architekt.

Victor Horta se narodil v Gentu v roce 1861. V Gentu také studoval na Akademii krásných umění (Academie des Beaux) kresbu, práci s textilem a architekturu. Krátce po studiu odešel do Paříže, kde se živil jako bytový architekt a návrhář interiérů. Inspiroval se tehdy moderními směry ve výtvarném umění jako byl impresionismus a pointilismus a rozšiřoval si vzdělání v oboru práce s ocelí a sklem.

Po smrti svého otce v roce 1880 se vrátil do Belgie aby pokračoval ve studiu na Akademii. Stal se asistentem profesora Alphonse Balata, který byl mimo jiné dvorním architektem belgického krále Leopolda II.. Spolu s ním pracoval na projektu královských skleníků v Laekenu, které se staly první Hortovou prací založenou na širokém použití oceli a skla.

V roce 1885 se Horta osamostatnil, aby realizoval své vlastní moderní architektonické myšlení. Od této chvíle se stal vrcholným evropským představitelem Art Nouveau. Čtyři významné stavby v Bruselu pocházející z této doby (Hotel Tassel, Hotel Solvay, Hotel van Eetvelde a vlastní ateliér) byly v r. 2000 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Jeho politické názory jej vedly k tomu, že nadále odmítal práci pro bohatou soukromou klientelu, ale věnoval se převážně veřejným zakázkám. Z těchto prací byl nejznámější Lidový dům (Maison du peuple) v Bruselu postavený na zakázku belgické dělnické politické strany Parti Ouvrier Belge. Palác vyhořel a roku 1965 byly trosky odstraněny.

Art Noveau (secese) byl umělecký styl, který podléhal módnímu obdivu i módnímu zatracování. Důsledkem tohoto obojakého postoje je i to, že řada secesních staveb byla v době odlivu zájmu zbourána.

Victor Horta zemřel v Bruselu 9. září 1947 a je pochován na hřbitově v Ixelles.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]