Velký Bezděz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velký Bezděz

Velký Bezděz s hradem z Malého Bezdězu

Vrchol 604 m n. m.
Prominence 285 m ↓ V od Žďáru[1]
Izolace 15,2 km → Ralsko
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Ralská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Bezdězská vrchovina / Slatinská pahorkatina / Bezdězská část[2]
Souřadnice 50°32′20″ s. š., 14°43′14″ v. d.
Velký Bezděz
Velký Bezděz
Hornina znělec, jílovec, slínovec
Povodí PloučniceLabe, JizeraLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velký Bezděz (604 m n. m.), německy Bösig, lidově zván jen Bezděz, je vrch v okrese Česká Lípa Libereckého kraje. Leží asi 0,5 km severně od obce Bezděz, na jejím katastrálním území. Na vrcholu se tyčí stejnojmenný mohutný gotický hrad.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Velký Bezděz (vlevo) a Malý Bezděz nad Břehyňským rybníkem
Malý a Velký Bezděz (vpravo) z Horky

Je to rozsáhlý nesouměrný neovulkanický kužel (s vyššími jihovýchodními svahy) na lakolitu ze sodalitického fonolitu (znělec) vypreparovaného z křídových hornin. Na příkrých svazích (35–50°) vrchu, elipsovitě protaženého ve směru severovýchod–jihozápad, jsou výchozy a skalky na koncentricky deskovitě (vzácně sloupovitě) odlučné hornině (sklon 30–70°), hranáčové osypy a deskovité sutě, vytvářející na jílovcovém a slínovcovém podstavci soliflukční plášť porušený sesuvy. Suk je porostlý převážně bukovými porosty s příměsí javoru, lípy a dubu, na rozvolněných místech roste jeřáb muk, zejména při úpatí je významný podíl smrku a modřínu. Jižní úpatí je zastavěno. Při východním úpatí jsou travní porosty.[3]

Ze západu k Velkému Bezdězu těsně přiléhá vrch Malý Bezděz (577 m n. m.), který je od Velkého Bezdězu oddělen sedlem ve výšce 486 m n. m.

Velký Bezděz z Lysé hory

Na vrcholu se nachází výrazný gotický hrad Bezděz, z jehož věže je umožněn kruhový výhled do okolní krajiny. Samy Bezdězy jsou vzhledem ke svému umístění v relativně ploché krajině a význačnému tvaru dobře rozpoznatelné a viditelné z širokého okolí, např. z Ralska, Ještědu a Vlhoště, za lepší viditelnosti i z Řípu, Milešovky, pražského Ládví i ze vzdálenějších míst. Oba vrchy jsou předmětem ochrany - jsou součástí národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Souvrší obou Bezdězů náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Dokeská pahorkatina, okrsku Bezdězská vrchovina, podokrsku Slatinská pahorkatina a Bezdězské části (tato část zahrnuje právě jen Velký a Malý Bezděz).[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Velký Bezděz se svým hradem je přístupný po odbočce z červené turistické trasy (evropská dálková trasa E10), do obce na úpatí vede také zelená a modrá trasa a cyklostezky 0060 a 3045. Obec je napojena na silniční síť, poblíž vede frekventovaná silnice z České Lípy na Mladou Boleslav. V obci je také železniční stanice Bezděz na trati 080 z České Lípy do Bakova nad Jizerou.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  4. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]