Vlhošť (Ralská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlhošť
Pohled na Vlhošť z Ronova
Pohled na Vlhošť z Ronova

Vrchol 614,1 m n. m.
Prominence 266 m ↓ u Konojed[1]
Izolace 13,0 km → Sedlo
Seznamy Nejprominentnější hory CZ #51
Hory Ralské pahorkatiny #3
Hory okresu Česká Lípa
Poznámka neovulkanický suk, přírodní rezervace
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Ralská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Polomené hory / Vlhošťská vrchovina / Kostelecká část
Souřadnice
Vlhošť
Vlhošť
Hornina znělec
Povodí PloučniceLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlhošť (německy Wilschtberg) je výrazný neovulkanický kopec v okrese Česká Lípa. Přírodní rezervace Vlhošť se rozkládá na vrcholech a na části svahů, je nejvyšším kopcem Polomených hor a je ve správě CHKO Kokořínsko.

Údaje o hoře[editovat | editovat zdroj]

Hora je tvořená znělcem, který pronikl před 31 milióny lety okolním pískovcem. Udávaná výška je 614,1 m n. m.[2] Leží v Dokeské pahorkatině (součást Ralské pahorkatiny), na jihozápadě od okresního města Česká Lípa, zhruba 1 km východně od osady Hvězda. Další pískovcové valy na Vlhošť navazují, poblíž je Malý Vlhošť a Stříbrný vrch, oba 440 m n. m. Území je porostlé lesním porostem včetně vrcholu, výhled do okolí je tak omezený.

Vlhošť je nejvyšším bodem CHKO Kokořínsko.[3] Vrchol hory náleží do katastru Litic.

Přírodní rezervace[editovat | editovat zdroj]

Rezervace Vlhošť byla vyhlášena v roce 1998. Týká se vrcholu a svahů Vlhoště i Malého Vlhoště na katastrálním území vsí Heřmánky, Hvězda a Litice v okresu Česká Lípa. Chráněná oblast má plochu 81,81 ha, je ve výšce 380 – 614,1 m n. m.

Svahy Vlhoště zblízka

Chráněné jsou květnaté bučiny, borové lesy, vřesy a lišejníky. Je zde mj. mnoho druhů měkkýšů a pavouků, žijí zde saranče, hnízdí zde sokol stěhovavý a holub doupňák.[4]

Přístup na horu[editovat | editovat zdroj]

Asi 200 m západně od vrcholku je Vlhošťský důl, v jehož části je silnička spojující osadu Hvězda se vsí Litice. V dole se kříží modrá turisticky značená cesta od Zahrádek a Holan se zelenou z obce Kravaře, vede zde i cyklotrasa 0059. Z modré vede žlutá kolem vrcholu, nikoli na něj.[5] Značená cesta až na vrchol nikdy nevedla.[6] Nejbližší železniční stanicí je cca 5 km vzdálené nádraží v Blíževedlech na trati č. 087 Lovosice - Česká Lípa.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Mohutné pískovcové skalní terasy na západním a jihozápadním svahu Vlhoště poskytují vhodné podmínky pro horolezeckou činnost. Lezení je zde časově omezeno na sezónu od července do prosince.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Mapa ZABAGED [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2020-08-06]. Dostupné online. 
  3. RŮŽIČKA, Jiří. Českolipsko do kapsy. Brno: KMa, s.r.o, 2007. ISBN 978-80-7309-488-1. Kapitola Holanské rybníky, s. 32. 
  4. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 10. 
  5. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  6. KÜHN, Petr. Bezděz 2001. Česká Lípa: Vlastivědný spolek Českolipska, 2001. ISBN 80-86319-03-2. Kapitola Záhady Vlhoště, s. 370. 
  7. Přehled horolezeckých lokalit

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]