Turňa nad Bodvou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Turňa nad Bodvou
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška190 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajKošický
OkresKošice-okolí
Turňa nad Bodvou
Turňa nad Bodvou
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha23,2 km²
Počet obyvatel3 700 (2021)[1]
Hustota zalidnění159,4 obyv./km²
Správa
Statusobec
Vznik1198
Oficiální webwww.turnanadbodvou.sk
E-mailturna@turnanadbodvou.sk
Telefonní předvolba055
PSČ044 02
Označení vozidel (do r. 2022)KS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turňa nad Bodvou (maďarsky Torna, německy Tornau) je obec na Slovensku v okrese Košice-okolí ležící asi 10 kilometrů západně od Moldavy nad Bodvou, nedaleko hranic s Maďarskem.

Polohopis[editovat | editovat zdroj]

Obec se nachází na východě ochranného pásma Slovenského krasu, ze západu ji ohraničuje Košická kotlina.

Prochází jí dálková silnice I/16 (E58) a celostátní železniční trať Zvolen–Košice. Ze západu byla do stanice Turňa nad Bodvou původně zaústěna trať ze Sajóecsegu (resp. Miskolce), která byla po vzniku Československa opuštěna a posléze zrušena.

Vodní toky a plochy[editovat | editovat zdroj]

Přes obec protéká Hájsky potok, do nějž se zde vlévá Zádielsky náhon z Turnianského rybníka. Hájsky potok se pod obcí vlévá do říčky Turně a ta pak záhy nato do Bodvy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvá písemná zmínka o obci pochází z roku 1198. Původně patřila k Turnianskému hradu. Roku 1476 ji král Matyáš povýšil na městečko (mezőváros). Po staletí zde sídlila správa malé Turňanské župy, než byla roku 1881 sloučena s Abovem do župy Abovsko-Turňanské. V rámci ní se Turňa stala střediskem okresu zahrnujícího také několik abovských obcí.

Do roku 1918 byla obec součástí Uherska. Ač téměř čistě maďarská (99 % roku 1910), podle trianonské smlouvy připadla Československu, hlavně ze strategických důvodů. Později byla přičleněna do okresu Moldava nad Bodvou. V důsledku první vídeňské arbitráže byla Turňa v letech 1938 až 1945 znovu součástí Maďarska. Správní reformou roku 1960 byla zařazena do okresu Košice-vidiek, který byl roku 1996 přejmenován na Košice-okolie.

Při sčítání v roce 2001 zde žilo 3213 obyvatel, z toho 1411 slovenské, 1400 maďarské, 259 romské a 143 jiné národnosti.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Turňanský hrad
  • Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jednolodní gotická stavba z přelomu 13. a 14. století s polygonálně ukončeným presbytářem a představenou věží. Nachází se v opevněném areálu na okraji obce. Původní patrocinium bylo sv. Egídia. Původní pravoúhlá svatyně byla před rokem 1406 nahrazena současnou polygonální. V tomto období vznikla také hodnotná fresková výmalba interiéru. V 16. století byl kostel protestantský. Sevěrně orientovaná kaple byla v 18. století doplněna o barokní výmalbu. Úpravami kostel prošel ještě v letech 1889 a 1930. V roce 2014 byly ve svatyni.restaurovány středověké fresky.[2]
  • Zámeček Keglevičovců, dvoupodlažní dvoutraktová pozdně renesanční stavba ze 17. století na půdorysu písmena L se dvěma kruhovými nárožními věžemi. Nachází se v blízkosti kostela. Na začátku 19. století byl klasicistně upraven Zičiovci, kteří ho zdědili po Keglevičovcích.[3]
  • Župní dům, dvoupodlažní barokní stavba z 18. století.na půdorysu písmena U s manzardovou střechou. Klasicisticky byl upraven v roce 1820. Fasádě dominuje střední rizalit ukončený trojúhelníkovým štítem s tympanonem, ve kterém je umístěn župní erb.

Školy[editovat | editovat zdroj]

V současnosti se v obci nachází mateřská škola a dvě základní školy, jedna s vyučovacím jazykem slovenským a druhá s maďarským. Obě základní školy jsou lokalizovány v jednom areálu nedaleko mateřské školy. Školy navštěvují i žáci z okolních obcí, ve kterých škola zcela chybí nebo má jen první stupeň (1. až 4. ročník). Obě základní školy jsou vybaveny třídami, odbornými učebnami a knihovnou.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Turňa nad Bodvou na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava.
  2. PODOLINSKÍ, Alexandra a Štefan. Turňa nad Bodvou. apsida.sk [online]. [cit. 2022-10-28]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. Turňa nad Bodvou. www.pamiatkynaslovensku.sk [online]. [cit. 2022-10-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]