Budimír (okres Košice-okolí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budimír
Budimír - zámek
Budimír - zámek
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 219 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
kraj Košický
okres Košice-okolí
Budimír
Budimír
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 6,99 km²
Počet obyvatel 964 (2010)
Hustota zalidnění 138 obyv./km²
Správa
Starosta Vojtech Staňo
Vznik 1289
PSČ 044 43
Označení vozidel KS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budimír (v minulosti Bud(z)imir, Budamér, Budzymir) je obec na Slovensku v okrese Košice-okolí. V roce 2010 zde žilo 964 obyvatel, rozloha katastrálního území činí 6,99 km².[1]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Budimír leží v Košické kotlině, 12 km severovýchodně od Košic a 23 km jižně od města Prešov. Východně od centra obce protíná katastr dálnice D1 Prešov – Budimír, Budimír – Bidovce. Obec leží v nadmořské výšce 209 m n.m. Nejvyšším bodem je kopec Viničná – 408 m n. m.

Vodní toky[editovat | editovat zdroj]

Vodní plochy[editovat | editovat zdroj]

Retenční nádrž za obcí (na konci Uľice) směrem do lesa, je vodní nádrž, která slouží jako zásobárna vody pro místní DHZ v případě požáru. Vhodná také na koupání a člunkování. Voda do nádrže přitéká z potoka, který pramení v místním lese.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se obec objevuje v listině z roku 1289, kde se zmiňuje Velký a Malý Budimír („villa Bodomer Maior et Minor Bodomer“), za vybírání papežských desátků v letech 1332–1335 byl v Budimíru farářem Filip a budimírská fara se počítala do drienovského archidiakonátu.

Kultura a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Starší zámeček, původně pozdně panské sídlo z 15. století. Jde o dvoupodlažní dvojtraktovou stavbu na půdorysu obdélníku. Rokokověklasicistně byl upravován v druhé polovině 18. století. Hlavním prostorem zámku je obdélníkový sál s valenou klenbou s lunetami na patře.[2] Fasáda zámku je čtyřosová s mírně vystupujícím rizalitem, členěná pilastry vysokého řádu. Rizalit je ukončen trojúhelníkovým štítem s tympanonem. Na ose rizalitu se nacházejí dva vstupy s prolamovanou římsou supraporty. Uprostřed je na podstavci umístěna pozdně barokní socha sv. Floriána. Okna v patře mají bohatě zdobené šambrány, s frontony a volutami.
  • Budimírský zámek, dvoupodlažní trojtraktová klasicistní stavba na půdorysu obdélníku z druhé třetiny 18. století. Upravován byl v první polovině 19. století. Zámek byl sídlem rodu Ujházyů. V interiéru se nacházejí místnosti s valenou a klášterní klenbou. V reprezentační sále se dochovaly zbytky empírových nástěnných maleb.[3] Fasáda je devítiosá, se středním tříosým rizalitem ukončeným trojúhelníkovým štítem s tympanonem, ve kterém je umístěn erb rodu. Fasáda je členěna lizény, na bočních křídlech s horizontálním pašováním. Budova je vsazena do francouzského parku a oplocená v klasicistním stylu. Objekt v současnosti patří Slovenskému technickému muzeu, které zde má depozitáře. Ve výstavních prostorách jsou instalovány v kratších či delších časových intervalech malé komorní výstavy. Kromě výstav zaměřených na dějiny techniky se zde střídají výstavy věnované historii a umění.
  • Římskokatolický kostel Povýšení sv. Kříže, jednolodní původně raně gotická stavba s polygonálně ukončeným presbytářem a představěnou věží z druhé poloviny 13. století. V roce 1745 byl barokně upraven. Poslední úpravy se uskutečnily v letech 18781900. Kostel má hladké fasády členěné opěrnými pilíři, věž je ukončena jehlanovitou helmicí.
  • Evangelický kostel, dnes využíván jako řeckokatolický, jednolodní neorenesanční upravená stavba s půlkruhovým ukončením presbytáře a predstavěnou věží z druhé poloviny 18. století. Původně byl postaven jako krypta evangelické větve rodu Ujházyů, v roce 1879 upraven na kostel.[4] Fasáda je členěna pilastry a kordonová římsa se segmentovým štítem. Věž je ukončena trojúhelníkovým štítem s tympanonem a jehlanovitou helmicí. Evangeličtí věřící mají v současnosti v obci kostel moderní.

Školy[editovat | editovat zdroj]

Před rokem 1931 existovaly v Budimir dvě církevní školy, římskokatolická a evangelická. Dne 1. listopadu 1931 na základě rozhodnutí Ministerstva školství byly obě školy sloučeny a vznikla Obecná lidová škola v Budimíru. Jejím vedením byl pověřen tehdejší učitel František Dula. Po osvobození v roce 1945 byla škola přejmenována na národní. Dne 1. září 1957 se ředitelem školy stal Jozef Bavoľár. Pro účely školy byl zrekonstruován místní zámeček, který je dnes součástí Technického muzea v Košicích. Jelikož do školy docházeli i žáci z okolních obcí, kapacitně nestačila. Začalo se s výstavbou nové budovy školy. Dne 1. září 1960 byla škola přejmenována na Základní devítiletou školu. Ve školním roce 1962/63 se začalo vyučovat v nově postavené školní budově s 13 učebnami. Žáků neustále přibývalo, proto byla postavena další školní budova, kterou předali do užívání 1. ledna 1987. Ředitelem školy byl v té době Štefan Galeštok.

Podle školního vzdělávacího programu je ZŠ Budimír zaměřena na rozšířené vyučování jazyků od 1. ročníku a informatiky od 2. ročníku. Ve školním roce 2009/10 byl v rámci ISCED1 zaveden nový předmět – Komunikační výchova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://app.statistics.sk/mosmis/sk/zaklad.jsp?txtUroven=410106&lstObec=521221
  2. Budimír - Starý kaštieľ [online]. Dostupné online. 
  3. Budimír - Nový kaštieľ [online]. Dostupné online. 
  4. Budimír [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]