Tramvajová trať Na Knížecí – Radlická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tramvajová trať Na Knížecí – Radlická
Tramvaje v obratišti Radlická
Tramvaje v obratišti Radlická
Stát ČeskoČesko Česko
Město Praha
Tramvajová síť Tramvajová doprava v Praze
Provozovatel dráhy Dopravní podnik hl. m. Prahy
Datum otevření 23. března 1913
Technické informace
Počet stanic 6
Délka 2,2 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Počet kolejí 2
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda

Hlavní trať Na Knížecí – Ženské domovy – Radlická

min
Trať Anděl – Hlubočepy
Úsek otevřen 1. prosince 1938
(ul. Za Ženskými domovy)
vlečka pivovar – nádraží (193880)
0 Na Knížecí BNa Knížecí (Smíchov)#Autobusové stanoviště
vlečka ČKD Tatra Smíchov (193896)
kolej k vlečce (194880)
Stroupežnického ul.
nová kolej k vlečce (19812004)
1 Větev trati Plzeňská – Ženské domovy
Úsek otevřen 23. března 1913
(Radlická ul.)
Bieblova ul.
Tunel Mrázovka (exit Radlická)
(Křížová ul.)
2 Křížová
(Radlická ul.)
Dobříšská ul.
Větev trati Křížová – Koulka (191327)
Úsek otevřen 16. června 1927
ul. Ke Koulce
ul. Pod Brentovou
3 Braunova (3. 10. 2008)
Braunova ul.
vratný trojúhelník Laurová (19832008)
Úsek znovuotevřen 3. října 2008
ul. K Vodojemu / ul. Na Laurové
4 Laurová
(jednokolejný úsek 192783)
Smyčka Radlice (192783)
Úsek otevřen 3. října 2008
5 Škola Radlice
Pechlátova ul.
7 Radlická B
Radlická ul. / Kutvirtova ul.

Větev trati Plzeňská – Ženské domovy (manipulační)
• datum otevření: 23. března 1913
• počet stanic: 0
• délka: 0,4 km

min
(Radlická ul.)
0 Trať Sídliště Řepy – Anděl
ul. Karla Engliše
vlečka ČKD Tatra Smíchov (191367?)
Větev trati Ženské domovy – Santoška
Ženské domovy (zrušena)
1 Hlavní trať směr Na Knížecí
Hlavní trať směr Radlická

Větev trati Ženské domovy – Santoška (zrušena)
• datum otevření: 23. března 1913
• datum uzavření: 30. listopadu 1938
• počet stanic: 1
• délka: 0,5 km

min
(Ostrovského ul.)
Větev trati Plzeňská – Ženské domovy
ul. Kováků
ul. Na Skalce
ul. Na Zatlance
Ostrovského ul.
(ul. U Santošky)
ul. U Nikolajky
ul. Na Březince / Bieblova ul.
Santoška
ul. U Santošky
(ul. Na Václavce)

Větev trati Křížová – Koulka (zrušena)
• datum otevření: 23. března 1913
• datum uzavření: 15. června 1927
• počet stanic: 1
• délka: 0,2 km

min
(Křížová ul.)
Hlavní trať směr Na Knížecí
Hlavní trať směr Radlická
ul. Pod Barvířkou
(Křížová ul.)
Koulka
ul. Koulka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tramvajová trať Na KnížecíRadlická vede v celé délce po Radlické ulici na Smíchově a v Radlicích. Odbočuje z trati na Plzeňské ulici nedaleko křižovatky Anděl. První část trati na Koulku s odbočkou na Santošku byla zprovozněna roku 1913, odbočka na Santošku byla zrušena roku 1938. V letech 1927–1983 vedla trať až do Radlic, poté končila na provizorním vratném trojúhelníku Laurová. Po zamítnutí úvah o zrušení celé trati je od roku 2008 opět prodloužena do Radlic, tentokrát až ke stanici metra Radlická.

Historie trati[editovat | editovat zdroj]

Zrekonstruovaná zastávka Křížová směrem k Radlické. Trať po zastávce ihned odbočuje vpravo do Radlické ulice. Tato odbočka 16. června 1927 nahradila původní pokračování přímým směrem Křížovou ulicí do konečné zastávky Koulka.

Úsek Plzeňská - Koulka byl poprvé zprovozněn 23. března 1913. 16. června 1927 byla větev v Radlické ulici prodloužena až do Radlic ke škole. Závěrečný 155 metrů dlouhý úsek v Radlicích byl jednokolejný, provoz byl řízen světelnou signalizací. 31. prosince 1932 byl zrušen původní, již nevyužívaný úsek Křížovou ulicí k usedlosti Koulka. Oblouky z Radlické ulice do Plzeňské ve směru do Košíř byly zřízeny roku 1931. 1. listopadu 1983 byl zrušen koncový úsek Laurová – Radlice. V letech 20012005 byl provoz na trati dlouhodobě přerušen, část trati byla zrekonstruována. Kolem roku 2006 byla zkrácena manipulační kolej v obratišti Laurová výstavbou budovy, takže již neumožňuje obracení souprav, ale jen jednotlivých vozů. V letech 20072008 bylo zbudováno prodloužení trati ke stanici metra Radlická a byly zrekonstruovány zbývající části původní trati.

Sled zastávek na trati tedy od roku 1927 byl: Anděl (na Plzeňské ulici) – Ženské domovy – Křížová – Laurová – Radlice. Po dokončení tunelu Mrázovka a souvisejících změnách dopravního uspořádání jezdí tramvajová linka v tomto sledu zastávek: Anděl (na Nádražní ulici) – Na Knížecí (u autobusového nádraží) – Křížová (na nově vybudované přeložce trati) – Laurová.

Mnoho let jezdila po této trati linka 14, v letech 2001–2008 linka 6, po prodloužení do Radlic linka 7. Noční linky sem nikdy nezajížděly. Pouze v době experimentu s provozem nočních linek již od 22 hodin zde končila polonoční linka č. 59, jejíž provoz končil kolem 1 hodiny ranní. Přibližně od roku 2004 zajišťuje noční dopravu v této oblasti autobusová linka 904, jedoucí souběžně s tramvajovou tratí.

Trať na Santošku[editovat | editovat zdroj]

Původně z trati ke Koulce odbočovala na křižovatce s dnešní Ostrovského ulicí též tramvajová trať na Santošku, zprovozněná v roce 1913 současně s ní. Trať na Santošku byla 1. prosince 1938 zrušena a nahrazena trolejbusovou tratí. Začátkem 70. let zanikla i trať trolejbusová a byla nahrazena autobusovou linkou.

Za Ženskými domovy[editovat | editovat zdroj]

U Ženských domovů je k radlické trati od 1. prosince 1938 připojeno traťové propojení z Nádražní ulice ulicí Za Ženskými domovy přes autobusové nádraží Na Knížecí. Oblouky pro jízdu z ulice Za Ženskými domovy směrem do Radlic byly dobudovány v roce 1973. Úseky tratí kolem Ženských domovů sloužily jako bloková smyčka, při některých výlukách dokonce byly využívány k průjezdu vlaků mezi Palackého náměstí a Malou Stranou, čímž nahrazovaly chybějící kolejové oblouky na křižovatce Anděl. V ulici Za Ženskými domovy byla od 7. dubna 1948 až asi do roku 2003 tramvajová síť propojena se železniční sítí, tedy s vlečkou tehdejšího výrobce tramvají ČKD Tatra Smíchov. Ke dni 15. května 1980 byla trať v ulici Za Ženskými domovy zdvojkolejněna, současně byla železniční vlečka ČKD včetně napojení na tramvajovou trať přemístěna a pivovarská vlečka zcela zrušena.

Úvahy o zrušení, rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s výstavbou linky B metra i silničních komunikací se opakovaně vážně uvažovalo o zrušení celé této tratě.

Od 1. listopadu 1983 byl zrušen koncový jednokolejný úsek Laurová – Radlice a u zastávky Laurová tak vzniklo, jako provizorní, ve své době jediné tramvajové obratiště, v němž se v pravidelném provozu tramvaje obracely couváním, nikoliv ve smyčce – současně byla zbourána významná část původní domovní zástavby Radlic. Podle původních plánů mělo dojít k dalším rozsáhlým demolicím a ulice měla být nahrazena kapacitní mnohaproudou komunikací směrem k Jihozápadnímu Městu. Z tohoto plánu brzy sešlo.

Od 29. listopadu 1997, v rámci změn souvisejících s výstavbou a zprovozněním Strahovského tunelu, linka 14 ve směru z centra k Radlicím projížděla ulicemi Nádražní a Za Ženskými domovy, ve směru do centra, jezdila ještě po původní trase.

V letech 2000–2001 byla zrekonstruována křižovatka Radlická – Plzeňská. Při výluce trati po dobu výstavby tunelu Mrázovka byly trvale zrušeny zastávky Ženské domovy v Radlické ulici a odstraněny jejich nástupní ostrůvky. Na tramvajových kolejích jsou vyznačeny odbočovací pruhy pro silniční vozidla. Tento úsek trati byl prohlášen za manipulační a v běžném provozu jím nesmí vlaky bez zvláštních opatření projíždět, a to ani v rámci zatahování spojů nebo operativních odklonů – výhybky jsou trvale zaklínovány. Pravidelná tramvajová linka do Radlic od té doby projíždí ulicemi Nádražní a Na Knížecí, jako náhrada pro operativní odklony nebo obracení vlaků byla vybudována (obnovena) smyčka u smíchovského nádraží.

Od 2. října 2001 do září 2005 byl dlouhodobě přerušen provoz v úseku Ženské domovy – Laurová, po tuto dobu jezdila v úseku Anděl – Radlická náhradní autobusová linka X-14. Nakonec však při výstavbě tunelu Mrázovka byla přilehlá část tramvajové trati (až po křižovatku Radlická – Křížová) přeložena a zrekonstruována. V září a říjnu 2008 byl zrekonstruován zbylý úsek trati od Křížové k Laurové a zprovozněn 4. října 2008 současně s prodloužením trati do smyčky Radlická.

Nový úsek Laurová – Radlická[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se o opětovném prodloužení uvažovalo již v roce 1994, tehdy se zvažovalo několik variant vedení.[1] Ještě v první polovině prvého desetiletí 21. století se objevila různá data výstavby a zprovoznění, nakonec však bylo vše odsunuto do poloviny druhé. Důvody pro vybudování trati byly dva: nevyhovující ukončení trati na Laurové vratným trojúhelníkem (po zrušení tohoto zůstal v provozu již jen jediný na Zvonařce – dnes využívaný retrolinkou 23) a požadavek Prahy 5 zavést tramvajovou trať k nové ústředí ČSOB u stanice metra Radlická, která tak očekává další rozvoj této oblasti.[1]

Výstavba prodloužení od dosavadní konečné Laurová v Radlické ulici ke stanici metra Radlická byla zahájena 15. srpna 2007 při zachování provozu na stávajícím úseku; započala výstavba měnírny a přeložky inženýrských sítí. Následně proběhla rekonstrukce původní trati v úseku od zastávky Křížová a rekonstrukce kanalizace a vodovodů.[2] Hlavním projektantem byl Metroprojekt Praha, dodavatelem Stavby silnic a železnic. Výstavba si vyžádala náklady ve výši 510 milionů . 3. října 2008 byl nový úsek slavnostně otevřen a od 4. října 2008 na něm byl zahájen pravidelný provoz, a to nově linky 7.[3] Od března 2017 zde končí ve špičkách pracovních dnů i linka 21.

Trať je dvojkolejná, dlouhá 1059 m (tento údaj se pravděpodobně týká úseku od křižovatky Křížová, jiný zdroj uvádí délku nové trati 741 metrů[zdroj?]), ukončená dvojkolejnou smyčkou.[4] Na rekonstruované původní části trati přibyla zastávka Braunova, zastávka Laurová byla přemístěna z původní polohy na novou část trati, na novém úseku jsou dále zastávky Škola Radlice a Radlická – všechny zastávky jsou umístěny obousměrně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Článek na stránkách Pražská pětka. www.prazskapetka.cz [online]. [cit. 2007-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-08. 
  2. Ing. Jiří Eliáš: Tramvajová trať v Radlické ulici. DP kontakt 8/2007, str. 3
  3. Slavnostní zahájení provozu tratě Laurová - Radlická 3. října 2008 [online]. Pražské tramvaje.cz [cit. 2008-10-08]. Dostupné online. 
  4. Projekt trati Laurová – Radlická (prazsketramvaje.cz)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]