Přeskočit na obsah

Tobruk (film, 2008)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tobruk
Původní názevTobruk
Země původuČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Jazykyčeština, slovenština
Délka100 min.
Žánrválečný/historický/drama
PředlohaRudý odznak odvahy
NámětVáclav Marhoul
Stephen Crane
ScénářVáclav Marhoul
RežieVáclav Marhoul
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJan Meduna
Petr Vaněk
Robert Nebřenský
ProdukceSilver Screen
Česká televize
Free-Cool-In (koprodukce)
HudbaSussan Deyhim
Richard Horowitz
KameraVladimír Smutný
StřihLuděk Hudec
Výroba a distribuce
Premiéra10. září 2008
DistribuceBioscop
Rozpočet80 000 000 Kč
Tobruk na FP, ČSFD, Kinoboxu, FDb, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tobruk je česko-slovenský válečný film z roku 2008 režírovaný a produkovaný Václavem Marhoulem. Film navazuje v syrovosti výrazu na román Rudý odznak odvahy z roku 1895 autora Stephena Cranea a přibližuje osud československých vojáků během druhé světové války v Africe, především u Tobruku, přičemž konkrétní filmový příběh je smyšlený. V rámci odstranění patosu či klišé byli – i přes poměrně velký rozpočet – obsazeni ve své době méně známí herci. Film byl točen jak v Česku, tak v pouštích Tuniska. Herci před natáčením filmu absolvovali velmi tvrdé vojenské cvičení.[1]

Film získal tři České lvy za rok 2008 v kategorii nejlepší kamera, hudba a zvuk. Film je distribuován také na DVD, přičemž sběratelská trojdisková edice obsahuje archivní materiály týkající se obléhání Tobruku, velitele pplk. Karla Klapálka apod. Vzhledem k tomu, že film byl – jako první český film – natočen v rozlišení 4K (viz Digital Cinema) dočká se i distribuce na Blu-ray discích.

Děj Tobruku se snaží zachytit syrovou atmosféru války bez příkras a patosu na podzim roku 1941.[2] Začíná se v egyptském výcvikovém táboře. Zde má divák možnost se seznámit se životem, společenstvím a problémy tehdejších vojáků z pohledu nováčka a idealisty vojína Jiřího Pospíchala (Jan Meduna). Spolu s Pospíchalem též přijíždí vojín Lieberman (Petr Vaněk), který je Žid a je na něm odkryt problém antisemitismu i na straně české. Další problém armády je ilustrován na desátníku Kohákovi (Robert Nebřenský), který je na jedné straně zkušený a v mnoha ohledech pro armádu nepostradatelný bývalý voják cizinecké legie, na druhé straně je to člověk, který se nebojí pragmaticky porušit některé mezinárodní smlouvy, jak je ukázáno ve scénách, kdy vytváří v té době již zakázané tříštivé střely a později na popravě italského zajatce (což obzvlášť v naivním a idealistickém Pospíchalovi vytváří morální konflikt a konfrontaci s peklem války v africké poušti).[2]

Následně jsou vojáci jako zálohy 11. čs. pěšího praporu vysláni po moři do obleženého Tobruku v Libyi. Zde se hlavní hrdina setkává s problémy reálné války a nepřáteli neprodyšně uzavřené oblasti, která je dostupná pouze z moře. Od nutnosti pít slanou mořskou vodu, přes absurdní boj za kus poušti a její drsné podmínky až po nepřátelské útoky na zákopy. Zdůrazněn je neosobní rozměr války: zabíjení na dálku střelbou z pušek a kulometů nebo dělostřelbou. Po jednom takovém dělostřeleckém útoku se ocitne vojín Pospíchal v zákopu sám, bez munice, s protrženými ušními bubínky, kdy dezorientovaný dezertuje s dojmem dobytí držených pozic nepřítelem.

Při bezcílné cestě skrz poušť ho vyzvedne nákladní vůz převážející zraněné příslušníky jeho jednotky, dozví se, že jeho pozice nebyly dobyty a je svědkem smrti spolubojovníka a okradení jeho mrtvoly jiným příslušníkem jednotky. Poté se vrátí ke svému družstvu a po konfliktu s desátníkem Kohákem je pod jeho velením společně s Liebermanem vyslán na průzkum. Desátník je vážně zraněn a idealistický Pospíchal ho chce zachránit. Nejprve je Pospíchal raněn a poté vede krycí palbu za účelem odtažení desátníkova těla, při které však zahyne. Film končí básní Stephena Cranea V poušti.

Jan Meduna vojín Pospíchal
Petr Vaněk vojín Lieberman
Robert Nebřenský desátník Kohák
Kryštof Rímský vojín Kutina
Michal Novotný vojín Růžička
Martin Nahálka četař Borný
Radim Fiala poručík Halík
Matěj Hádek Zrzek
Andrej Polák vojín Dunda
Petr Stach vojín Dubálek
Petr Lněnička vojín Sajda
Matúš Krátky vojín Janický
Petr Halberstadt praporní lékař

V roce 2009 byl Tobruk nominován na osm Českých lvů. Vítězné ceny přebral v kategoriích nejlepší kamera (Vladimír Smutný), nejlepší hudba (Richard Horowitz a Sussan Deyhim) a nejlepší zvuk (Pavel Rejholec a Jakub Čech).

Speciální projekce

[editovat | editovat zdroj]

K výročí 70 let od vylodění československých vojáků v Libyi přichystalo pražské kino Světozor na den 24. října 2011 speciální projekci v rozlišení 4K.[3]

  1. Václav Marhoul v talk show Všechnopárty Karla Šípa, Česká televize 23. února 2010. Dostupné online.
  2. a b Tobruk. Česká televize [online]. [cit. 2023-02-24]. Dostupné online. 
  3. ČTK: Válečný Tobruk se bude promítat pro fajnšmekry a „tobrucké krysy“. iDNES.cz 18. října 2011. [cit. 2011-10-19].Dostupné online.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]