Přeskočit na obsah

Stephen Crane

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stephen Crane
Narození1. listopadu 1871
Newark, New Jersey
USAUSA USA
Úmrtí5. června 1900 (ve věku 28 let)
Badenweiler
Bádenské velkovévodstvíBádenské velkovévodství Bádenské velkovévodství
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníEvergreen Cemetery
Alma materSyracuská univerzita
Claverack College
The Pennington School
Povoláníspisovatel, novinář, básník, baseballista, romanopisec a scenárista
RodičeJonathan Townley Crane a Mary Helen Peck Crane
Významná dílaRudý odznak odvahy
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na obraze Corwina Linsona v roce 1894

Stephen Crane (1. listopadu 1871 Newark5. června 1900 Badenweiler) byl americký romanopisec, povídkář, básník a novinář. Během svého krátkého života psal dílo v realistické tradici s některými znaky raného amerického naturalismu a expresionismu. Moderními kritiky je označován za jednoho z nejinovativnějších spisovatelů své generace.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Crane se narodil jako osmé přeživší dítě v rodině metodistického pastora. Vyrostl v několika městech ve státech New Jersey a New York. Po otcově smrti v roce 1879 se rodina usadila ve městě Asbury Park ve státě New Jersey. O vysokoškolské studium nejevil Crane velký zájem. Nejprve se zapsal na Lafayette College v Pensylvánii na obor báňské inženýrství, pak na Syracuse University zkoušel studovat literaturu. Na obou školách vydržel sotva rok.[1] Daleko víc ho zajímalo psaní: už v šestnácti se pokoušel publikovat v novinách. V roce 1891 opustil vysokoškolská studia a začal v New Yorku pracovat jako reportér a spisovatel. Zprvu s podporou staršího bratra, který měl zpravodajskou kancelář, která tamním listům dodávala zprávy.

První větší próza s názvem Maggie, a Girl of the Streets (Maggie, děvče z ulice) vyšla v roce 1893. V době vydání se nesetkala s ohlasem, až později byla označena za první román amerického naturalismu. Mezinárodního věhlasu dobyl románem Rudý odznak odvahy na motivy americké občanské války, který vyšel v roce 1895. Tento román napsal bez válečných zkušeností.

Novinářská práce ho v polovině 90. let zavedla do Mexika, na Kubu a na americký západ. Později přijal nabídku na místo vojenského dopisovatele ve španělsko-americké válce. Během plavby na Kubu v roce 1896 jeho loď Commodore ztroskotala a Crane strávil mnoho hodin v záchranném člunu. To se jednak podepsalo na jeho zdraví, jednak mu zážitek poskytl inspiraci k povídce The open Boat (Otevřený člun). Ještě před tím, když čekal ve floridském Jacksonville na loď na Commodore, se tam setkal s Corou Stewartovou (1868–1910), která se stala jeho životní partnerkou. K Cranově pověsti bouřliváka a alkoholika nepřispělo, že Stewartová kromě toho, že vlastnila noční klub, byla vdaná – její manžel nedal souhlas k rozvodu.[2] Poslední tři roky svého života žil s Corou v Anglii. Zde se seznámil se spisovateli jako byl Joseph Conrad, H. G. Wells a Henry James. Stižen finančními problémy a nemocný se Crane dostal do sanatoria ve Schwarzwaldu, kde také na tuberkulózu ve svých dvaceti osmi letech zemřel.

V době svého úmrtí hrál významnou roli v americké literatuře, ale po ní byl na dvě desetiletí téměř zapomenut. Poté byl znovu objeven. Pro Cranea stylistu je typický intenzivní popis spolu s výrazným dialektem a ironií. Běžná témata jsou strach, duševní krize a sociální odloučení. Další rovina Craneovy tvorby je nekonvenční básnická tvorba. Za mistrné jsou považovány jeho povídky. Jeho dílo, obsahující pět krátkých románů či novel, dvě sbírky veršů a 86 povídek, mělo velký vliv na řadu spisovatelů 20. století, mezi nejvýznamnější patří Ernest Hemingway; stejně tak se předpokládá, že měl vliv na moderní hnutí a imagismus.

Dílo (výběr)

[editovat | editovat zdroj]
 • 1893 – Maggie: A Girl of the Streets, česky Maggie, dítě ulice. [s.l.]: Československý spisovatel, 1962. 100 s. 
 • 1895 – The Red Badge of Courage, česky Rudý odznak odvahy. [s.l.]: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1958. 208 s. 
 • 1895 – The Black Riders and Other Lines (Černí jezdci a jiné verše)
 • 1896 – George's Mother (Georgeova matka, novela)
 • 1896 – The Little Regiment (Malý regiment, povídka)
 • 1896 – The Third Violet (Třetí fialka, román)
 • 1898 – The open Boat (Otevřený člun, povídka)
 • 1899 – War is Kind (Válka je laskavá, sbírka básní)
 • 1899 – Active Service (Činná služba, román)
 • 1899 – The Monster and Other Stories (Příšera a jiné povídky)
 • 1900 – The Whilomville Stories (Whilomvilské povídky)
 • 1900 – Wounds in the Rain: War Stories (Rány v dešti: válečné povídky)
 • 1903 – The O’Ruddy (O’Ruddy, nedokončený román)
 1. Masnerová, Eva, Stephen Crane – průkopník moderní americké literatury, in: Stephen Crane, Modrý hotel a jiné prózy, Volvox globator, Praha 2001, s. 242. (Dále jen Masnerová 2001).
 2. Masnerová 2001, s. 243.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
 • Beer, Thomas, Stephen Crane: A Study in American Letters, 1924 (první monografie věnovaná Craneovi)
 • Sorrentino, Paul, Stephen Crane: A Life of Fire, Belknap Press: An Imprint of Harvard University Press, Cambridge (Massachusetts) 2014, ISBN 978-0674049536
 • Stallman, Robert Wooster, Stephen Crane: A Biography, George Braziller, New York 1973, ISBN 978-0807606476

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]