Tlumič hluku výstřelu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Několik zbraní s tlumičem

Tlumič hluku výstřelu (dále jen tlumič) je zařízení, které se upevňuje na hlaveň palné zbraně (dále jen zbraně), či je do této zbraně zcela integrováno a slouží k potlačení akustického a optického povýstřelového efektu. Podle způsobu utlumení akustického efektu se rozlišuje několik typů.

Povýstřelové efekty[editovat | editovat zdroj]

Při výstřelu dochází uvnitř zbraně k zapálení výbušné směsi. To se projeví náhlou expanzí horkých plynů, které vymetou projektil z hlavně. V okamžiku, kdy projektil opustí hlaveň, dojde k úniku přetlaku do okolí a prudkému zchlazení plynů. To má za následek hlasitý zvuk. V případě pohybu střely nadzvukovou rychlostí je dalším zvukovým efektem tzv. sonický třesk/balistický třesk, vznikající v okamžiku opuštění hlavně a vstupu střely do okolní atmosféry.

Dalším efektem, který lze při výstřelu pozorovat, je záblesk hořících plynů.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Tlumič je typicky konstruován jako dutý kovový válec. Nejčastěji používanými materiály jsou ocel nebo hliník. Tento válec je rozdělen do několika komor. Počet komor se pohybuje v počtu od čtyř do patnácti. První komora se nazývá expanzní a je největší - její velikost závisí mimo jiné i na tom, zda je tlumič pevnou či odjimatelnou součásti hlavně. Další komory jsou menší a mají stejnou velikost. Přepážky oddělující jednotlivé komory lze rozdělit na bezkontaktní a kontaktní.

Bezkontaktní[editovat | editovat zdroj]

Odnímatelný tlumič - krátký
Malorážkový tlumič - dlouhý

Přepážky (anglicky baffles) jsou kruhové oddělovače, které rozdělují jednotlivé komory a mají otvor, který je nejméně o 1 mm větší, než je ráže zbraně.

Typickým materiálem jsou nerezová ocel, hliník, titan, v případě malorážky může být použít i plast. Pro samočinnou zbraň se používají materiály s vysokou teplotní odolností, nelze tedy použit hliník.

Jednotlivé přepážky jsou od sebe odděleny „mezerníkem“, který zaručuje konstantní vzdálenost. V mnoha případech jsou přepážky vyráběny tak, že je „mezerník“ jejich součástí, a lze je tedy skládat rovnou vedle sebe.

Kontaktní[editovat | editovat zdroj]

Přepážky (anglicky wipes) jsou kruhové oddělovače obvykle vyrobené z gumy, plastu nebo pěny. Při výstřelu se o ně projektil otírá. Přepážky nemusejí mít vyvrtaný otvor - ten se vytvoří při prvním výstřelu.

Z principu vyplývá, že tento druh tlumiče je účinný jen pro malé množství výstřelů (ne více než pět).

Vložky[editovat | editovat zdroj]

Pro zvýšení účinnosti je možné umístit do expanzní komory vložku, která lépe rozptýlí a ochladí unikající plyn.

Jako vložka může být užito ocelové vlny (rychle degraduje, vydrží maximálně 10 výstřelů) nebo železné sítě, která vydrží stovky až tisíce výstřelů ze samonabíjecí zbraně. Pro samočinnou zbraň je to pochopitelně méně.

Mokré tlumiče[editovat | editovat zdroj]

Jsou takové, které mají v expanzní komoře malé množství tekutiny (voda, olej, tuk), která pohlcuje tlak a účinněji ochlazuje povýstřelové zplodiny.

Podle použitého druhu kapaliny se mění i účinnost tlumiče.

Voda je velice efektivní, ale protože jsou plyny velice horké, dochází k jejímu odpařování.

Improvizované tlumiče[editovat | editovat zdroj]

Mezi ně lze zařadit veškeré předměty, které mohou utlumit výstřel. Tyto tlumiče jsou především charakteristické tím, že je lze použít pouze na jeden až dva výstřely a dochází k jejich nevratné deformaci. Zároveň se málokdy uchycují na zbraň (obvykle je střelec drží před ústím hlavně v ruce). K nejčastějším předmětům tohoto typu patří PET láhev, jejíž hrdlo je nasazeno na hlaveň. Ale je velmi málo účinná cca o 2-7 dB při pouze jedné neupravené láhvi.

Účinnost[editovat | editovat zdroj]

Zvuk, který vzniká při výstřelu, nelze úplně potlačit. To, že současné tlumiče jsou schopné zredukovat zvuk až na relativně tiché hvízdnutí, je poměrně častá a nereálná představa. Objevuje se ve filmu a v počítačových hrách. Ve skutečnosti dosahuje útlum hluku takových hodnot (10-15 dB), že je výstřel stále dobře slyšitelný.

Jak moc je zvuk utlumen, je závislé i na ráži projektilu a jeho rychlosti. Pro účinnost tlumiče hluku je nutno, aby se střela na ústí hlavně pohybovala podzvukovou rychlostí, v opačném případě nelze utlumit balistický třesk vznikající při vstupu střely do okolní atmosféry. Pro tyto účely se vyrábí speciální subsonické střelivo/podzvukové střelivo, některé ráže (.45 ACP) se v zásadě na ústí hlavně pohybují podzvukovou rychlostí, ale toto je dáno délkou hlavně.

Legislativa[editovat | editovat zdroj]

Podle zákona o zbraních je tlumič řazen do doplňku zbraní kategorie A. Již je schválen nový zákon který upravuje možnosti zakoupení/držení tlumičů na zbraně a od února 2021 budou již k zakoupení.