Sten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o samopalu. Další významy jsou uvedeny na stránce Sten (rozcestník).
Samopal STEN
Sten MK II
Sten MK II
Typsamopal
Místo původuSpojené království
Historie služby
Ve službě1941–60. léta (Spojené království)
1941–dosud (Ostatní)
VálkyDruhá světová válka
Druhá čínsko-japonská válka
Čínská občanská válka
Indonéská národní revoluce[1]
Indočínská válka
Indicko-pákistánské války
První arabsko-izraelská válka
Malajské povstání
Korejská válka
Povstání Mau Mau[2] atd.
Historie výroby
KonstruktérMajor Reginald V. Shepherd
Harold J. Turpin
Navrženo1940
VýrobceRoyal Small Arms Factory
Enfield
BSA
ROF Fazakerley
ROF Maltby
ROF Theale
Berkshire
Lines Brothers Ltd
Long Branch Arsenal Canada (plus mnoho subdodavatelů vyrábějících jednotlivé díly)
Různé podzemní továrny odbojových skupin
Výroba1941– (dle verze)
Vyrobeno kusů3 750 000 ks válečné výroby
VariantyMk I - Mk VI
Základní údaje
Hmotnost3,26 kg (Mk II)
Délka756 mm (Mk II)
Délka hlavně196 mm
Typ náboje9 mm Luger
Ráže9 mm
Kadencecca 500 ran/min
Úsťová rychlost365 m/s
Zásobování municíschránkový zásobník na 32 nábojů

STEN nebo Sten Gun je samopal britské výroby. Byl navržen v roce 1940 a používán v armádách spojenců během druhé světové války i v poválečném období. Konstruktéry byli Harold John Turpin a major Reginald Vernon Shepherd. Název Sten je zkratkou jejich jmen Shepherd a Harold Turpin a EN pro továrnu Enfield, kde se samopaly vyráběly.[3]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Britská armáda na začátku druhé světové války byla téměř bez samopalů, proto roku 1940 byla provedena velká objednávka amerického typu Thompson. Zároveň ve státním arzenálu v Enfieldu byla vyvíjena domácí konstrukce. Konstruktéři Reginald V. Shepperd a Harold J. Turpin vyvinuli jednoduchý a levný samopal s minimem obráběných součástí, při jehož výrobě se využívalo lisování a sváření. V roce 1941 byl přijat do výzbroje pod názvem Machine Carbine STEN Mk I.

Sten byl navržen s co nejmenším počtem částí. Nejjednodušší verze měly 47 součástek. Zásobník, který měl kapacitu 32 nábojů, se zasouval do boku z levé strany. Používal pistolové střelivo 9 mm Luger.

Nasazení[editovat | editovat zdroj]

STEN Mk II S s tlumičem

Mimo Enfield se Sten vyráběl v mnoha jiných zbrojovkách v Británii, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Celkem bylo vyrobeno přibližně 4,5 miliónu kopií různých verzí. Mimo britskou armádu byl používán francouzskými partyzány i členy odboje po celé okupované Evropě. Bylo zjištěno, že se jedná o nespolehlivou zbraň.[4] Sten byl například i ve výzbroji československých parašutistů účastnících se operace Anthropoid (atentátu na Reinharda Heydricha), kde také selhal.[5]

V armádní službě byl do roku 1960, poté byl nahrazen samopalem Sterling.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

STEN Mk I[editovat | editovat zdroj]

První verze vyráběná od června 1941 do července 1942 v počtu 100 000 kusů. Samopal měl dřevěné předpažbí, rámovou trubkovou pažbu, sklápěcí přední pažbičku a kompenzátor zdvihu na ústí hlavně.

STEN Mk II[editovat | editovat zdroj]

Nejrozšířenější verze vyráběná se dvěma provedeními ramenní opěrky – první varianta byla tvořena rámem z kovového profilu, druhá varianta trubkou s navařenou patkou. Mechanizmus závěru a spoušťového ústrojí zůstal stejný, dřevěné předpažbí bylo zrušeno. Hlaveň s krátkým válcovým pláštěm byla našroubována na pouzdro závěru a dala se snadno oddělit, stejně jako opěrka. Možnost nasazení bodáku do pláště hlavně. Právě s tímto samopalem byl proveden úspěšný pokus o Atentát na Heydricha, při němž se zasekl. Varianta STEN Mk II S měla na hlavni napevno nasazen tlumič zvuku.

STEN Mk III[editovat | editovat zdroj]

Ve výrobě od roku 1943. Pouzdro závěru spolu s pláštěm hlavně se vyráběly v jednom celku technologií strojního svařování. Hlaveň byla spojena s čelem závěrového pouzdra pomocí čepu, čímž se zamezilo četným poruchám funkce u Mk II při nedotažení závitu hlavňové matice. Zůstaly zachovány oba typy ramenních opěrek. Vyráběn byl rovněž v Kanadě.

STEN Mk IV[editovat | editovat zdroj]

Varianta s pistolovou pažbičkou, zkrácenou hlavní a sklápěcí ramenní opěrkou, která nebyla rozšířena (pouze prototyp?).

STEN Mk V[editovat | editovat zdroj]

Finální výrobní verze vycházející z Mk II a vyráběna od roku 1944. Namísto ramenní opěrky měl dřevěnou pažbu, pistolovou rukojeť (část zbraní měla i druhou rukojeť pod hlavní) a celkově byl pečlivěji zpracován. Na ústí hlavně bylo možno nasadit standardní puškový bodák.

STEN Mk VI[editovat | editovat zdroj]

Nepříliš rozšířená varianta s tlumičem zvuku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bloomfield a Leiss 1967, s. 89.
  2. Encyclopédie des armes : Les forces armées du monde. Contre les Mau Mau. [s.l.]: Atlas, 1986. S. 2764–2766. (francouzsky) 
  3. "The STEN Carbine, A Description" Archivováno 17. 7. 2023 na Wayback Machine. Model Engineer Volume 88 Issue 2195 P.509
  4. IVANOV, Miroslav. Atentát na Reinharda Heydricha. Praha: Hart, 2003. ISBN 80-86529-36-3. Kapitola Autorská úvaha aneb O čem se ještě nehovořilo, s. 262. 
  5. Proč výsadkář Gabčík nevystřelil? Dostupné online

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • V. Dolínek, V. Francev, J. Šach - Fotografický atlas zbraní 1. a 2. světové války - Nakladatelství Aventinum, Praha 2001 - ISBN 80-7151-198-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]