Úsťová brzda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Úsťová brzda usměrňuje plyny při výstřelu ze 155 mm houfnice

Úsťová brzda je jednoduché zařízení, které se montuje na ústí hlavně palných zbraní. Mění směr proudění plynů, unikajících z hlavně při výstřelu, a tím částečně kompenzuje zpětný ráz a tlumí zášleh výstřelu. Obvykle má tvar válce s několika otvory po stranách. U některých ručních zbraní se asymetricky umístěné otvory úsťové brzdy používají i ke kompenzaci zdvihu zbraně.

Tvary podle užití[editovat | editovat zdroj]

Existují i trochu pozměněné tvary úsťových brzd, a to za účelem použití u jiných typů zbraní, např. samonabíjecí odstřelovací puška Barrett M82, M107, M99 využívá úsťové brzdy ve tvaru hrotu šípu, s dvěma otvory po obou stranách ve tvaru čtverce a to kvůli vysokému výkonu náboje 12,7 x 99 mm.

U jiných zbraní, např. u útočné pušky Tavor TAR-21, která je komorována na ráži 5,56 x 45 mm, je jednoduchá brzda ve tvaru válečku, je to trubice o délce něco přes 3 cm a má 2 vyřízlé otvory podélně s osou hlavně.

Instalace brzdy[editovat | editovat zdroj]

Barrett M99

Montování úsťové brzdy není nijak složitým procesem, zkušený puškař to zvládne během několika minut. Jedná se o jednu z lehčích prací při konstrukci zbraně.

U pistolí nebo revolverů se také užívá výraz kompenzátor, říká se také prodloužené ústí hlavně s kompenzačními otvory.