Tatarský biftek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Naservírovaný tatarský biftek s vejcem, přílohou a topinkou

Tatarský biftek (hovorově tatarák) je jídlo ze syrového hovězího masa. Základem dobrého tatarského bifteku je maso z hovězí svíčkové, které se najemno naškrábe špičkou ostrého nože, případně namele. Podává se společně s nakrájenou cibulí, hořčicí, solí, pepřem a worcestrovou omáčkou. Dle chuti se často přidává sladká paprika, chilli, kečup a další koření. Vše se završí syrovým žloutkem. Všechny ingredience se smíchají a podávají se u nás nejčastěji na topince potřené česnekem.

Přesné složení tatarského bifteku se různí nejen dle země, ale také dle každého strávníka. V zahraničí se lze setkat s dalšími ochucovadly jako například s ančovičkami, kaparami, tabaskem, koňakem nebo nakládanými okurkami. Místo klasické české topinky se pak spíše setkáme s toastovaným světlým chlebem.

Tatarský biftek se nejčastěji podává na velkém oválném talíři, nebo na dřevěném prkénku. Suroviny na dochucení se podávají buď okolo masa, nebo v malých miskách po určitém množství. Topinky by měly být křupavé a čerstvě usmažené. Často bývá tatarák již připraven "a la chef", tedy dle chuti šéfkuchaře. V našich končinách se však tato úprava nesetkává s přílišnou oblibou.

Variace

Známými obdobami tatarského bifteku jsou například tatarák z tuňáka (který se chutí poněkud podobná hovězímu masu), lososa, kapra nebo vegetariánský rajčatový tatarák (na jemno nakrájená rajská, bazalka, olivový olej, cibule a citronová šťáva).

Riziko onemocnění

Protože se jedná o tepelně neupravené maso a vejce, existuje riziko přenosu některých parazitárních onemocnění, jako je trichinelóza, cysticerkóza, nebo echinokokóza.

Související články

Externí odkazy