Tašovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tašovice
památný strom Dub u Nešporů
památný strom Dub u Nešporů
Základní informace
Charakter sídla městská čtvrť
Domů 349
Lokalita
PSČ 360 06
360 18
Obec Karlovy Vary
Okres Karlovy Vary
Historická země Čechy
Katastrální území Tašovice (1,46 km²)
Zeměpisné souřadnice
Tašovice na mapě
Další údaje
Kód části obce 31062
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tašovice (německy Taschwitz) jakožto místní část Karlových Varů jsou klidnou oblastí hojně využívanou pro rodinné bydlení.

Severně od Tašovic je nově dostavěná (2008) rychlostní silnice R6 Karlovy VarySokolov, od 1. ledna 2016 již jako dálnice D6. U dálnice na křižovatce Jenišov se nachází obchodní centra Globus a Makro. Samotná oblast je charakteristická zástavbou rodinných domů. V severní oblasti poblíž obchodních center dochází k intenzivnímu stavebnímu rozmachu. Vzniká zde obytný prostor Pod Rohem, který končí téměř u hranic obce Hory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Tašovicích je doložena přítomnost Slovanů, a to již od 9. století nebo 10. století. První výzkumy se zde prováděny už v roce 1911, později (v letech 1948 až 1950) pak nové výzkumy Státním archeologickým ústavem. Podle nalezené slovanské hradištní keramiky lze období osídlení zařadit do 10. století.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Na jihu protéká malebným údolím řeka Ohře a končí zde oblast evropsky významné lokality Kaňon Ohře. Přibližně 2,5 km od Tašovic proti toku Ohře se nachází chráněné území Národní přírodní památka Svatošské skály. V Tašovicích rostou dva památné stromyDub u Nešporů a Žalman.

Hradiště Starý Loket[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tašovice (hradiště).

U jihozápadního okraje Tašovic se nachází archeologická památková rezervace, kde v letech 1949 až 1950 probíhal archeologický výzkum. Byly zde odkryty pozůstatky dvou sídelních objektů, které měly po obvodech stopy po zahrocených kůlech. Při společném vchodu do obou obydlí byla dvě mírně zahloubená ohniště, oddělená od vlastních obytných prostorů. Z nalezených asi 4 000 kusů kamenné štípané industrie (tzv. mikrolity) si lze učinit představu o výrobních nástrojích zdejších mezolitických lovců a rybářů a jejich způsobu života.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tašovice, archeologická lokalita [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-03-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]