Táhlice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTáhlice
alternativní popis obrázku chybí
Táhlice přímořská (Ruppia maritima)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď táhlicovité (Ruppiaceae)
Rod táhlice (Ruppia)
L.
druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Táhlice (Ruppia L.) je rod jednoděložných rostlin z čeledi táhlicovité (Ruppiaceae), která obsahuje jediný rod Ruppia[1]. Systém APG II zařazuje rod do řádu žabníkotvaré (Alismatales). Některé starší taxonomické systémy čeleď neuznávají a rod Ruppia řadí do čeledi rdestovité (Potamogetonaceae), nebo ji uznávají, ale řadí ji do řádů Najadales, Potamogetonales aj. Dosud ne příliš zažitý český název "táhlice" používá i Dostál (1989)[2].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vodní (většinou brakických vod až mořské) jednoleté nebo vzácněji vytrvalé rostliny bez oddenků[3]. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé až skoro vstřícné s listovými pochvami. Čepel je čárkovitá, jednožilná. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy[3]. Květy jsou v květenstvích, vrcholových hlávkovitých klasech podepřených toulcem, stopka květenství se během dozrávání často prodlužuje a je spirálovitě zatočená. Okvětí chybí. Tyčinky jsou 2. Gyneceum je apokarpní a skládá ze 4 (vzácněji 2-16) plodolistů[1]. Plodem jsou peckovičky v souplodí.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 10 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě[1],[3]. V ČR žádný druh neroste. V Evropě rostou 2 druhy: Ruppia cirrhosa a Ruppia maritima[4].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/orders/alismatalesweb.htm
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. a b c http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=20267
  4. http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=&GENUS_XREF=Ruppia&SPECIES_XREF=&TAXON_NAME_XREF=&RANK=