Táhlice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Táhlice

alternativní popis obrázku chybí
Táhlice přímořská (Ruppia maritima)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď: táhlicovité (Ruppiaceae)
Rod: táhlice (Ruppia)
L.
druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Táhlice (Ruppia L.) je rod jednoděložných rostlin z čeledi táhlicovité (Ruppiaceae), která obsahuje jediný rod Ruppia[1]. Systém APG II zařazuje rod do řádu žabníkotvaré (Alismatales). Některé starší taxonomické systémy čeleď neuznávají a rod Ruppia řadí do čeledi rdestovité (Potamogetonaceae), nebo ji uznávají, ale řadí ji do řádů Najadales, Potamogetonales aj. Dosud ne příliš zažitý český název "táhlice" používá i Dostál (1989)[2].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vodní (většinou brakických vod až mořské) jednoleté nebo vzácněji vytrvalé rostliny bez oddenků[3]. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé až skoro vstřícné s listovými pochvami. Čepel je čárkovitá, jednožilná. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy[3]. Květy jsou v květenstvích, vrcholových hlávkovitých klasech podepřených toulcem, stopka květenství se během dozrávání často prodlužuje a je spirálovitě zatočená. Okvětí chybí. Tyčinky jsou 2. Gyneceum je apokarpní a skládá ze 4 (vzácněji 2-16) plodolistů[1]. Plodem jsou peckovičky v souplodí.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 10 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě[1],[3]. V ČR žádný druh neroste. V Evropě rostou 2 druhy: Ruppia cirrhosa a Ruppia maritima[4].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/orders/alismatalesweb.htm
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. a b c http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=20267
  4. http://rbg-web2.rbge.org.uk/cgi-bin/nph-readbtree.pl/feout?FAMILY_XREF=&GENUS_XREF=Ruppia&SPECIES_XREF=&TAXON_NAME_XREF=&RANK=