Světlá nad Sázavou (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Světlá nad Sázavou
Zámek Světlá nad Sázavou
Účel stavby

Prohlídkové okruhy pro malé i velké, zámecká kavárna, oranžerie, zámecký park s kaskádou rybníků.

Základní informace
Sloh novorenesanční
Architekt Svatoš
Výstavba 1393 (tvrz)
Přestavba 1567 (lovecký zámeček), 1668-1672, okolo r. 1737, 1868-1873 (novorenesanční)
Stavebník Štěpán ze Šternberka
Současný majitel rodina Degerme
Další majitelé Šternberkové, klášter Vilémov, Lucemburkové, Trčkové z Lípy, páni z Vernieru, Černínové z Chudenic, Krakovští z Kolovrat, Zichyové z Vazsonykeö, Salm-Reifferscheidtové
Poloha
Adresa Zámecká 1, Světlá nad Sázavou, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Světlá nad Sázavou (zámek)
Světlá nad Sázavou (zámek)
Světlá nad Sázavou (zámek), Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 21081/6-341 (PkMISSezObr)
Web www.zameksvetla.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Světlá nad Sázavou stojí v Zámecké ulici ve Světlé nad Sázavou, na levém břehu Sázavy, několik metrů od centra města. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky[1].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně v roce 1385 získal Světlou od kláštera ve Vilémově do zástavy Albert ze Šternberka, jehož syn Štěpán zde v roce 1393 nechal postavit tvrz. Po zániku kláštera v roce 1421 přešly veškeré majetky na českého krále, od něhož Světlou v roce 1429 získal Mikuláš Trčka z Lípy. V roce 1567 ji Burian Trčka z Lípy nechal přestavět na lovecký zámeček. Další úpravy pak provedli v letech 16681672 Jan Bartoloměj z Vernieru a především okolo roku 1737 hrabě František Antonín Černín z Chudenic, od něhož jej v roce 1748 zakoupil Filip Krakovský z Kolovrat[2]. Během napoleonských válek sloužil zámek jako lazaret, mrtvý bývali pohřbíváni na pastvině u nedaleké Dolní Březinky. Po roce 1817 za Františka Josefa Zichyho z Vazsonykeö přibylo západní, empírové, křídlo, které uzavíralo nádvoří, a také štuková erbovní výzdoba v rytířském sále. Současnou podobu zámku vtiskl František Josef ze Salm-Reifferscheidtu během novorenesanční přestavby v letech 18681873, na které se podílel vídeňský sochař Josef Gasser a vedl ji vídeňský architekt Svatoš. Za druhé světové války jej využívala německá armáda, po konfiskaci v roce 1945 ji nahradila československá armáda. Od 50. let zde bývala zemědělská škola, která v roce 2011 na zámku skončila. Dnes se v části zámku nachází Muzeum Světelska. Kromě toho však zámek nabízí 4 prohlídkové okruhy: I. Expozice historického skla odkazuje na bohatou tradici sklářství na Světelsku. II. okruh představuje expozici historických hodin, obrazů a plastik.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2012 se město domluvilo s vedením Kraje Vysočina o výměně zámku za jednu z bytovek v areálu uměleckoprůmyslové akademie a doplacení 12 milionů Kč za rozdíl v ceně nemovitostí.[3] V listopadu téhož roku projevila o zámek zájem společnost Ithaka Development, která v něm chtěla vytvořit domov důchodců. Zároveň přislíbila městu zaplatit potřebných 13 milionů na odkup zámku.[4] V prosinci však společnost nabídku stáhla a do hry vstoupila pardubická stavební firma Ingbau CZ, resp. jeden z jejích jednatelů Igor Malý.[5] V únoru 2013 však z svou nabídku stáhla i pardubická firma a město nabídlo kraji prodloužení pronájmu do září toho roku.[6] Kraj se však rozhodl pronájem prodloužit jen do března. Jelikož se mezitím finanční situace města zlepšila, rozhodlo se jej již odkoupit.[7] V červnu se pak objevili noví zájemci o odkup zámku.[8] Jednou z nich byla i rodina Degerme, která za něj nabídla 17 milionů, druhou pak (opětovně) společnost Ithaka Development s nabídkou 12 milionů.[9] Vedení města dalo přednost právě rodině Degerme, která plánovala zámek zrekonstruovat a vytvořit v něm dvě prohlídkové trasy a část zámku upravit na penzion s restaurací.[10][11] Na konci července pak transakci posvětilo i městské zastupitelstvo.[12][13]

Od června 2014 je zámek přístupný veřejnosti. Ve stejném roce byla zpřístupněna Expozice historického evropského skla s předměty ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V červnu roku 2015 byl pro veřejnost otevřen nový prohlídkový okruh Expozice historických hodin obrazů a soch, která je sestavena ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea Praha a Muzea Vysočiny Třebíč. Pro děti jsou připraveny dva dětské prohlídkové okruhy - Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě.

Mimo prohlídkové okruhy jsou na zámku připraveny dvě únikové místnosti pro únikovou hru. Místnosti jsou ve stylu starověkých bájí určené převážně pro děti a mládež. Cílem je vyřešit všechny nástrahy, vyluštit šifry a dostat se ze zamčené místnosti.[14]

Kromě prohlídkových okruhů se v areálu zámku nachází zámecká kavárně Ladurée, která nabízí kávu, dezerty a další pamlsky. Návštěvníci zámku mohou navštívit upravený 18 hektarový anglický parku s kaskádou rybníků.

Zámek se postupně stává kulturním centrem regionu, každoročně se zde koná celá řada kulturních akcí.

V roce 2018 obdržel zámek třetí místo v kategorii zvláštní cena ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci na webových stránkách v kategorii turistické atraktivity.[15] Dne 2. června bude otevřena nová prohlídková trasa.[16]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-07-19]. Identifikátor záznamu 131944 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
 2. http://www.turistika.cz/mista/svetla-nad-sazavou--1
 3. Světlá vymění s krajem bytovku za zámek. Doplatí mu 12 milionů
 4. Ze zámku ve Světlé chce soukromník udělat domov pro seniory, idnes.cz
 5. Uchazeč o zámek ve Světlé ztratil zájem, v obchodu větří politikaření, idnes.cz
 6. Prodej zámku ve Světlé se odkládá, kupci o něj ztratili zájem, idnes.cz
 7. Zámek ve Světlé radnice koupí a pak se ho pokusí co nejdříve prodat, idnes.cz
 8. Zámek ve Světlé nad Sázavou chtějí koupit dva zájemci, denik.cz
 9. O zámek ve Světlé má zájem rodina, která pronajímá jachty i paláce, idnes.cz
 10. Rodina Degermee nabídla za zámek sedmnáct milionů, denik.cz
 11. Degermee: Zámek ve Světlé potřebuje čerstvý vzduch, 5plus2.cz
 12. Hotovo. Světlá svůj zámek prodala rodině Degermee, denik.cz
 13. Informace o prodeji zámku, svetlans.cz
 14. Exit Games (únikové mistnosti). Zámek Světlá nad Sázavou. Dostupné online [cit. 2018-04-15]. (česky) 
 15. SVATOŠOVÁ, Jitka. V národním kole Zlatého erbu uspěly weby obce Myslibořice, cena patří i Krajské knihovně Vysočiny a zámkům ve Světlé na Sázavou a ve Žďáru nad Sázavou. Kraj Vysočina [online]. Kraj Vysočina, 2018-04-10 [cit. 2018-04-13]. Dostupné online. 
 16. BROTHÁNKOVÁ, Monika; NEUWIRTHOVÁ, Eva. Památky na Vysočině chystají na novou sezónu řadu novinek. Kraj Vysočina [online]. Kraj Vysočina, 2018-03-29 [cit. 2018-04-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]