Supersaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Supersaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura

alternativní popis obrázku chybí
Replika kostry supersaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Sauropodomorpha
Nadčeleď: Diplodocoidea
Čeleď: Diplodocidae
Podčeleď: Diplodocinae
Rod: Supersaurus
Binomické jméno
Supersaurus vivianae
James A. Jensen, 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Supersaurus („Ohromný ještěr“) byl diplodocidní dinosaurus, objevený v americkém státě Colorado v roce 1972 spolu s fosíliemi jiného obřího sauropoda rodu Brachiosaurus. Z tohoto megasauropoda (jak jsou největší sauropodi nazýváni) je známo jen několik kostí - lopatka (scapula), dlouhá 2 metry a několik krčních obratlů. Supersaurus mohl být přes 35 metrů dlouhý a kolem 40 tun těžký, takže patřil pravděpodobně k největším dosud známým dinosaurům (vedle rodů Argentinosaurus, Puertasaurus, Amphicoelias atd.).

Nejasnosti v klasifikaci[editovat | editovat zdroj]

V době objevu však došlo k záměně některých fosilních kostí supersaura s rodem Brachiosaurus, a byl proto vytvořen v současnosti již neplatný rod "Ultrasaurus" (později "Ultrasauros"), dnes již rovněž považovaný za zapomenutý. "Ultrasauros" měl být gigant z čeledi brachiosauridů, vysoký až 21 metrů a vážící až 180 (nebo i více) tun. Tím by představoval možná největšího živočicha všech dob. Jak se ale později ukázalo, žádný takový gigant ve skutečnosti neexistoval a "Ultrasauros" je tedy pouhou chimérou, složenou z fosílií přinejmenším dvou různých sauropodů.

Objevy[editovat | editovat zdroj]

Fosilní kosti supersaura byly poprvé objeveny v roce 1972. Na první pohled bylo zřejmé, že patří zvířeti podobně velkému jako byl Brachiosaurus, ovšem podstatně delšímu. Později byl také objeven další exemplář tohoto sauropoda ve Wyomingu. V současné době ještě probíhají výkopové práce, po kterých bude kostra preparována ve Wyoming Dinosaur Center.

V roce 2008 byla publikována nová studie, která popisuje další podrobnosti o anatomii tohoto obřího dinosaura (vychází přitom z výzkumu druhého objeveného jedince). Jeho délka se pohybuje kolem 34 metrů a je celkově o trochu menší než první Jensenův exemplář. Podle některých znaků (např. hluboká tělní dutina) je tento megasauropod vývojově bližší rodu Apatosaurus než rodu Diplodocus. Jen žebro dinosaura je například dlouhé přes 3 metry.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lovelace, David M.; Hartman, Scott A.; and Wahl, William R. (2007). "Morphology of a specimen of Supersaurus (Dinosauria, Sauropoda) from the Morrison Formation of Wyoming, and a re-evaluation of diplodocid phylogeny". Arquivos do Museu Nacional 65 (4): 527–544.
  • Jensen, J.A. (1985). "Three new sauropod dinosaurs from the Upper Jurassic of Colorado." Great Basin Naturalist, 45: 697-709.
  • Curtice, B., Stadtman, K., and Curtice, L. (1996) "A re-assessment of Ultrasauros macintoshi (Jensen, 1985)." Pp. 87-95 in M. Morales (ed.), The Continental Jurassic: Transactions of the Continental Jurassic Symposium, Museum of Northern Arizona Bulletin number 60.
  • Curtice, B.; and Stadtman, K. (2001). "The demise of Dystylosaurus edwini and a revision of Supersaurus vivianae". in McCord, R.D.; and Boaz, D. (eds.). Western Association of Vertebrate Paleontologists and Southwest Paleontological Symposium - Proceedings 2001. Mesa Southwest Museum Bulletin. 8. pp. 33–40.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]