James A. Jensen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James A. Jensen
James A. Jensen.jpg
Narození 2. srpna 1918
Royal Leamington Spa
Úmrtí 14. prosince 1998 (ve věku 80 let)
Zaměstnavatel Universita Brighama Younga
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James A. ("Jim") Jensen (2. srpna 191814. prosince 1998) byl americký výtvarník a paleontolog, pracující pro Brigham Young University. Je známý zejména díky výzkumu pozdně jurských dinosaurů na území Colorada.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Proslavil se především svými mediálně vyzdvihovanými objevy a popisem obřích sauropodních dinosaurů ve státech Utah a Colorado (zejména lokalita Dry Mesa Quarry). Mezi jeho nejznámější objevy patří dinosauří rody Torvosaurus, Supersaurus a tzv. Ultrasauros (dnes neplatný). Poslední jmenovaný rod byl původně Jensenem považován za gigantického sauropoda o hmotnosti až kolem 180 tun (což by jej pasovalo na největšího suchozemského živočicha všech dob), ve skutečnosti se ale jednalo o chiméru, vytvořenou na základě fosilií supersaura a brachiosaura. Jensen popsal několik nových dinosaurů, například teropody druhů Palaeopteryx thomsoni a Torvosaurus tanneri nebo saropody druhů Supersaurus vivianae a Cathetosaurus lewisi.[1]

Fosilie těchto dinosaurů objevil Jensen se svým týmem na lokalitách v souvrství Morrison v 70. letech 20. století. Jensen si časem vysloužil mediální přezdívku "Dinosaur Jim". Je významný také tím, že se značně zasadil o nový styl vystavování dinosauřích koster, spočívající v ukrytí kovových podpěr přímo dovnitř kostry. Nikdy nedosáhl formálního akademického vzdělání, měl však bohaté zkušenosti z terénu a byl také oceněn čestným doktorátem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]