Sufjan Stevens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sufjan Stevens
Sufjan Stevens na koncertě v Milwaukee v roce 2006
Sufjan Stevens na koncertě v Milwaukee v roce 2006
Základní informace
Narození 1. července 1975 (43 let)
Detroit
Žánry indie folk
Povolání písničkář, hudební skladatel, hobojista, banjista, hudební producent, kytarista a klavírista
Nástroje banjo, hoboj a kytara
Vydavatel Asthmatic Kitty
Ocenění Shortlist Music Prize (2005)
Web www.sufjan.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sufjan Stevens (* 1. července 1975, Detroit, Michigan) je americký zpěvák a multiinstrumentalista. Do širšího povědomí vstoupil poprvé s albem A Sun Came (2000), které bylo vydáno u vydavatelství Asthmatic Kitty, jež spoluzaložil se svým nevlastním otcem. Pravděpodobně nejvíc se proslavil svým albem Illinois (2005), to se dostalo na první místo v hitparádě časopisu Billboard, a singlem „Chicago“.

Stevens vydal různorodá alba, od elektronického Enjoy Your Rabbit a lo-fi folkové Seven Swans až k symfonické Illinois anebo Songs for Christmas s vánoční tematikou. Stevens uplatňuje rozmanitou škálu hudebních nástrojů, přičemž často si mnohé z nich sám nahrává, a v hudbě mnohdy střídá různé hudební takty. Třebaže opakovaně konstatoval svůj záměr oddělit víru z jeho tvorby, považuje se za křesťana a vychází volně z Bible a křesťanské tradice.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Sufjan Stevens se narodil v Detroitu v Michiganu, kde žil do svých devíti let, kdy se s rodinou přestěhoval do města Petoskey v severní části státu. Byl vychován otcem Rasjidem a nevlastní matkou, jeho matka Carrie jej navštěvovala jen výjimečně, spolu s jejím druhým manželem Lowellem Bramsem. (Brams se později stal vedoucím Stevensova vydavatelství Asthmatic Kitty.) Navštěvoval postupně Střední školu v Petoskey, prestižní Interlochen Arts Academy a nakonec absolvoval Harbor Light Christian School. Následně započal studia na Hope College v Hollandu v Michiganu a na The New School v New Yorku získal titul master of fine arts.

„Sufjan“, jméno arabského a perského původu, znamená „ten, kdo přichází s mečem“. Toto jméno bylo dáno Stevensovi náboženským hnutím Subud, k němuž Stevensovi rodiče patřili.

Coby multiinstrumentalista je Stevens znám především jako hráč na banjo, ovládá ale i klavír, bubnové nástroje, xylofon a několik dalších nástrojů, které zpravidla zapojuje na svých albech prostřednictvím vícestopého nahrávacího procesu. Během studií se zabýval hrou na hoboj a anglický roh. Na kytaru se Stevens naučil hrát teprve na vysoké škole.

Hudební kariéru odstartoval během studií ve folkrockové skupině Marzuki, ta byla pojmenovaná podle jeho bratra, známého maratónského běžce. Hrál (a nadále příležitostně hraje) také na několik nástrojů v rodinné skupině Danielson. Během posledního semestru na Hope College napsal a nahrál své debutové sólové album A Sun Came, jež vzápětí vydal na Asthmatic Kitty. Poté, co se přestěhoval do New Yorku, kde se účastnil tvůrčího psaní na The New School, nabyl dojmu, že se bude věnovat psaní, přestože se nakonec obrátil k tvorbě hudby.

V současnosti žije v Brooklynu v New Yorku, kde se stará o tamní pobočku vydavatelství Asthmatic Kitty.

The BQE a další vedlejší projekty[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 vydavatelství Asthmatic Kitty ohlásilo podzimní premiéru The BQE. Projekt popisovaný jako „symfonický a filmový průzkum nechvalně proslulé dálnice mezi Brooklynem a Queensem“ byl zprostředkován koncertním vystoupením. Premiéra The BQE představila původní Stevensův film (natočený na standardní a Super8 film), který byl doprovozen živým, čistě instrumentálním podkresem Stevense se symfonickým orchestrem. Vystoupení představilo 36 vystupujících, mezi něž se počítala malá rocková kapela, dechový, žesťový a houslový soubor a skupina tanečníků s obručemi. Jako fyzický nosič bylo The BQE vydáno roku 2009. Multimediální balíček obsahoval DVD s původním filmem (nikoliv záznam samotného vystoupení), CD se záznamem vystoupení, 40 stránkovou knížku s poznámkami a fotkami a 3D kaleidoskop.

Během turné k Illinois (2005) ve Stevensově kapele vystupovala také tehdy ještě neznámá Annie Clarková, ta posléze začala vystupovat sólově pod pseudonymem St. Vincent.

Roku 2012 Stevens oznámil plán vydat EP ve spolupráci s producentem Sonem Luxem a rapperem Serengetim pod jménem S / S / S. Album pojmenované Beak & Claw vyšlo ještě téhož roku. V roce 2014 Stevens s touto dvojicí vydal pod novým jménem Sisyphus stejnojmenné studiové album.

Ku příležitosti Record Store Day roku 2012 vydal sedmipalcový vinyl se zpěvačkou Rosie Thomasovou pojmenovaný Hit & Run Vol. 1.

Během jara až léta roku 2012 se Stevensem vystupoval Nico Muhly a Bryce Dessner v rámci projektu Planetarium. Cyklus klasických skladeb inspirovaných planetami sluneční soustavy představili v Anglii, Nizozemsku, Austrálii a Francii.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • 2000 A Sun Came
  • 2001 Enjoy Your Rabbit
  • 2003 Michigan
  • 2004 Seven Swans
  • 2005 Illinois
  • 2006 Songs for Christmas, Vols. 1-5
  • 2009 The BQE
  • 2010 The Age of Adz
  • 2012 Silver & Gold: Songs for Christmas, Vols. 6-10
  • 2015 Carrie & Lowell

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sufjan Stevens na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]