Third-person shooter: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Robot: nahrazení kategorie Žánry počítačových her a videoher za Videoherní žánry; kosmetické úpravy
Opraven překlep
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu
Řádek 1: Řádek 1:
'''Third-person shooter''' (zkráceně '''TPS'''; {{Vjazyce2|cs|''střílečka z pohledu třetí osoby''}}) je podžánr [[Střílečka|stříleček]], které jsou zobrazovány pohledem kamery mimo hlavního hrdinu, přičemž se kamera pohybuje za zády virtuálního hrdiny. Do [[čeština|češtiny]] lze anglický termín přeložil jako ''střílečka z pohledu třetí osoby''. Pojem se používá k odlišení od akčních her zobrazovaných z pohledu hlavního hrdiny (tzv. [[First-person shooter|First-person shooter (FPS)]] – ''střílečka z pohledu první osoby'').
'''Third-person shooter''' (zkráceně '''TPS'''; {{Vjazyce2|cs|''střílečka z pohledu třetí osoby''}}) je podžánr [[Střílečka|stříleček]], které jsou zobrazovány pohledem kamery mimo hlavního hrdinu, přičemž se kamera pohybuje za zády virtuálního hrdiny. Do [[čeština|češtiny]] lze anglický termín přeložit jako ''střílečka z pohledu třetí osoby''. Pojem se používá k odlišení od akčních her zobrazovaných z pohledu hlavního hrdiny (tzv. [[First-person shooter|First-person shooter (FPS)]] – ''střílečka z pohledu první osoby'').


Některé hry však sice používají kameru z pohledu třetí osoby, avšak hráč ji může ovládat, čímž
Některé hry však sice používají kameru z pohledu třetí osoby, avšak hráč ji může ovládat, čímž

Verze z 28. 3. 2020, 08:33

Third-person shooter (zkráceně TPS; česky střílečka z pohledu třetí osoby) je podžánr stříleček, které jsou zobrazovány pohledem kamery mimo hlavního hrdinu, přičemž se kamera pohybuje za zády virtuálního hrdiny. Do češtiny lze anglický termín přeložit jako střílečka z pohledu třetí osoby. Pojem se používá k odlišení od akčních her zobrazovaných z pohledu hlavního hrdiny (tzv. First-person shooter (FPS)střílečka z pohledu první osoby).

Některé hry však sice používají kameru z pohledu třetí osoby, avšak hráč ji může ovládat, čímž se docílí pohledu z pozice ovládané postavy. Proto je někdy těžké určit, která počítačová hra může být označena za střílečku z pohledu třetí osoby a která ne. Příkladem střílečky z pohledu třetí osoby může být hra Max Payne, řada počítačových her jako např. Serious Sam a The Suffering stojí na pomezí podžánrů FPS a TPS, neboť užívají kamerového pohledu třetí i první osoby.

TPS hry mají výhody i nevýhody. Na straně jedné zobrazení z pohledu třetí osoby může hráči zajistit lepší přehled o jeho okolí, na druhé straně však špatné řízení kamery může hráči zobrazovat nepotřebné lokace, skrývat důležité objekty a nepřátele v pohledu ovládaného hrdiny. Někdy se vyskytují i chyby, kdy kamera nesprávně zobrazí prostředí za zdmi a jinými neprůhlednými překážkami.

Příklady her