Ostravar Aréna: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
-přesun, wp:zs, kat + {{upravit část|vl výzkum bez zdroj, pov formulace}}
→‎Externí odkazy: nevím, zda to je původní reference k části Současnost, proto dávám do externích odkazů
Řádek 102: Řádek 102:
* {{Commonscat}}
* {{Commonscat}}
* [http://www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/ Oficiální stránky]
* [http://www.arena-vitkovice.cz/cez-arena/ Oficiální stránky]
* [http://ostravablog.cz/foto/multifunkcni-hala-vitkovice-arena-sporna-stavba-za-314-milionu-korun/ Multifunkční hala Vítkovice Aréna, sporná stavba za 314 milionů korun]


{{Portály|Architektura a stavebnictví|Ostrava|Lední hokej}}
{{Portály|Architektura a stavebnictví|Ostrava|Lední hokej}}

Verze z 8. 7. 2015, 18:39

Šablona:Infobox Stadion

Ostrava Aréna (dříve Palác kultury a sportu a ČEZ Aréna) je multifunkční hala v Ostravě, na katastru místní části Zábřeh v městském obvodu Ostrava-Jih. Dokončena byla v roce 1986. V letech 20032004 proběhla její rekonstrukce a modernizace za 690 milionů Kč, od roku 2004 nesla název ČEZ Aréna, po odchodu sponzora se nyní jmenuje Ostrava Aréna.[1] Další rekonstrukce proběhla v roce 2012, kdy došlo k výměně sedaček a k výstavbě 4 rohových zasunovacích tribun, kapacita arény se zvýšila na 10 157 míst. Před Mistrovstvím světa v ledním hokeji 2015 byla navíc doinstalována multimediální kostka a vyměněno osvětlení.[2] Jedná se o domovský stadion extraligového hokejového klubu HC Vítkovice Steel.

Proběhnuvší akce

V hale proběhlo mnoho sportovních, kulturních a jiných akcí, z nichž lze jmenovat:

Historie

Autorem projektu stavby byl Ing. arch. Vladimír Dedeček, který mj. projektoval Vysokou školu zemědělskou v Nitře a Slovenský státní archiv v Bratislavě, autorsky se podílel na projektech výstavby řady vysokoškolských areálů. Práci na projektu Paláce kultury a sportu zahájil v roce 1974 a dokončil ji v roce 1976. V témže roce započala demolice domů podél Ruské ulice na rozhraní Vítkovic a Zábřehu nad Odrou. Jako značná část Ostravy, i toto území bylo částečně poddolováno, proto bylo použito osvědčené koncepce a hala tak stojí na kompaktní železobetonové desce. Obdobný postup byl použit pro výstavbu Nové radnice. Slavnostní otevření se konalo v roce 1986, do plného provozu byla stavba dána v roce 1988. Ve své době se jednalo o největší a nejmodernější halu v Evropě. Spolu s halou byl postaven také hotel Atom; náklady na dokončení obou budov dosáhly 300 milionů Kčs.

Současnost

Ačkoliv modernizace a rekonstrukce haly byla nutná, nastartovala nepříjemný trend necitlivých zásahů do exteriérů budovy. Původní idea jednoduchých geometrických přímek a strohost výrazu se stále více vytrácí vlivem nejrůznějších dodatků. Ať už se jedná o dostavbu skleněného přístavku pro MS v kulturistice nebo výstavbu nového zimního stadionu poblíž haly. Originální námět se tak zanáší směsí nesourodých doplňků.

Odkazy

Reference

Externí odkazy