Tkanina: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 5 bajtů ,  před 8 lety
m
typo
(fix link)
m (typo)
'''Tkanina''' je plochý [[Textilie|textilntextilní]]í útvar, který vzniká propojením dvou vzájemně kolmo probíhajících soustav [[nit]]í, osnovy a útku. Tím se odlišuje od jiných textilních výrobků, např. [[pletenina|pletenin]], [[krajka|krajkovin]], všívaných, nebo tzv. [[netkané textilie|netkaných textilií]].
 
V některých souhrnných údajích a podle Československé státní normy (ČSN 153110)<ref>Kovová tkanina: http://nahledy.normy.biz/nahled.php?i=1005</ref> jsou jako tkanina označovány také [[drát]]ěné mříže, síta a podobné [[kov]]ové výrobky, zhotovené tkací technikou.
Na vedlejším náčrtu je schematicky znázorněno zhotovení tkaniny:
 
Osnova se odvíjí z osnovního válu (1), jednotlivé niti procházejí ''nitěnkami'' (drátěnymidrátěnými očky 2), které jsou zavěšeny na ''listu'' (3). Soustava listů tvoří tzv.''brdo'', jehož úkolem je zdvihat jednotlivé listy a vytvořit tak [[prošlup]] (4), kterým prochází zanašeč útku (5). Osnovní niti jsou dále vedeny ''paprskem'' (6) který udržuje osnovu v patřičné šíři a přirazí každý zanešený útek k hotové části tkaniny. Tato se navíjí na zbožový válec (7).
 
== Tkací stroje ==
(a) '''Prošlupní ústrojí'''
 
Pohyb listů (až 25) může být programován a vytvářet komplikované [[Vazby tkanin|vazby]] osnovy s útkem. Vzory v témeřtéměř neomezené velikosti lze zhotovit za pomocí [[žakárové vzorování textilií|žakarového]] [[prošlup]]ního ústrojí, ve kterém jsou jenotlivéjednotlivé nitěnky zavěšeny na zdvižných šňůrách ovládaných platinami.
 
(b) '''Zanášení útku mezi osnovní niti'''
 
== Vlastnosti tkaniny ==
Tkaniny se vyrábí ve velmi rozdílných šířkách (od několikamilimetrových [[Stuha|stužek]] po dvacetimetrové namořnínámořní plachty).
 
Váha (správně: hmotnost) tkanin se pohybuje od 25 g/m² (plátno ze [[Skleněná textilní vlákna|skleněného]] [[filament]]u v síle 0,03 mm)<ref>Skleněná vlákna:http://www.haufler-iv.de/glasgewebe.htm</ref> do témeř 1 kg/m² (těžká plachtovina).
&nbsp; V průměru na jednoho obyvatele to tedy bylo cca. 20 m².
 
&nbsp; (Mimo to se vyrobilo asi 245 tisictisíc tun kovových tkanin.)
 
&nbsp; Celosvětové množství vyrobených tkanin lze jen hrubě odhadnout na základě známé

Navigační menu