Zlatohorská vrchovina: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
{{překlad|de|Zuckmanteler Bergland|92519319}}
 
+2kat
Řádek 18: Řádek 18:
[[Kategorie:Pohoří v Česku]]
[[Kategorie:Pohoří v Česku]]
[[Kategorie:Krkonošsko-jesenická soustava]]
[[Kategorie:Krkonošsko-jesenická soustava]]
[[Kategorie:Geomorfologické celky v Česku]]
[[Kategorie:Vrchoviny v Česku]]


[[de:Zuckmanteler Bergland]]
[[de:Zuckmanteler Bergland]]

Verze z 25. 11. 2011, 11:02

Poloha české části Zlatohorské vrchoviny na mapě státu
Poloha polské části Zlatohorské vrchoviny na mapě státu

Zlatohorská vrchovina (dříve Severní podhoří Hrubého Jeseníku, Jindřichovské pohoří nebo Opavská vrchovina; polsky Góry Opawskie; německy Zuckmanteler Bergland nebo Oppagebirge) je pohoří v České republice a v Polsku, které patří do Jesenické oblasti Krkonošsko-jesenické subprovincie. Dále se dělí na Bělskou pahorkatinu, Rejvízskou hornatinu, Hynčickou hornatinu a Jindřichovskou pahorkatinu.

Zlatohorská vrchovina na západě hraničí s Rychlebskými horami, na severozápadě se Žulovskou pahorkatinou, na severu s Vidnavskou nížinoum, na východě s Opavskou pahorkatinou a konečně na jihu s Nízkým Jeseníkem a na jihozápadě s Hrubým Jeseníkem.

Administrativně patří česká část Zlatohorské Vrchoviny částečně do Moravskoslezkého kraje a částečně do Olomouckého kraje. Významnými lidskými sídly jdou zde Zlaté Hory, Rejvíz a Mikulovice. Polská část je součástí Opolského vojvodství, nejvýznamnějšími sídly jsou zde Prudník a Hlucholazy. Z historického pohledu je Zlatohorská vrchovina součástí Slezska.

Pramení zde Opavice, Osoblaha a Prudník. Po západním kraji teče Bělá, která tvoří hranici mezi Zlatohorskou vrchovinou a Rychlebskými horami.

Nejvyšším vrcholem české části i celé Zlatohorské vrchoviny je Příčný vrch (975 m n.m., současně nejvyšší vrchol Rejvízské hornatiny), nejvyšším vrcholem polské části je Biskupská kupa (889 m n.m., současně nejvyšší vrchol Hynčické hornatiny) ležící na státní hranici.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zuckmanteler Bergland na německé Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Zlatohorská vrchovina na Wikimedia Commons