Prudník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prudník
Prudnik
Prudník – znak
znak
Prudník – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška kolem 265 m n. m.
Stát Polsko Polsko
Vojvodství Opolské
Okres Prudnik
Prudník na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 20,48 km²
Počet obyvatel 22 927[1] (2008)
Hustota zalidnění 1118 [1] obyv./km²
Správa
Vznik 1255
Oficiální web www.prudnik.pl
Telefonní předvolba 77
PSČ 48-200
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prudník (také Proudník, Nové Město[2], polsky Prudnik; německy Neustadt in Oberschlesien) je město v Opolském vojvodství v polském Slezsku. Sídlo okresu a gminy Prudnik. V letech 1975–1998 správně patřilo do starého Opolského vojvodství.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází v jižní části Opolského vojvodství na řece Prudník (levý přítok Osoblahy) na hranicích Opavské pahorkatiny a jihozápadní části Zlatohorské vrchoviny.

Městem prochází dvoukolejná železniční trať NysaKędzierzyn-Koźle.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Prudník je počeštěná podoba původního tvaru Prądnik, který byl snad nejprve jménem zdejší řeky (potoka o živém proudu). Pak bylo jméno přeneseno i na sídlo u řeky. Protože v polovině 13. století do okolí směrovaly osídlovací aktivity z českého území (v letech 1255-1259 Vok I. z Rožmberka založil zde několik vsi a u řeky Prudník gotický hrádek Wogendrossel) bylo slovanské jméno řeky a města zapisováno s u, česko-moravskou střídnicí za původní (i polské) nosové o, tj. ą. Spolu s lokací na německém právu (1279, Jindřich I. z Rožmberka) město získalo nové, německé jméno, Neustadt (Nové Město, lat. Neostadium), avšak staré jméno bylo pořad v užití (1331 Prudnik). Od 15. století fixaci tvarů Prudník resp. Prúdník přispělo zde užívání češtiny v činnosti administrativní a právní. Ještě v 16. a 17. století se v českých pramenech střídají jména Prudník, Proudník, Nejštát, Nové Město. Ve Slezsku bylo jméno města používáno s přívlastkem „polský“. Svědectví o polsky mluvícím obyvatelstvu tehdejšího Prudnicka podal prudníčan Mikuláš Henelius (Polonis Prudnica[3]). Určení polnisch (Polnisch Neustadt) bylo prý zamítnuto v roce 1708, údajně s praktických důvodu, aby případní obchodníci místo na jih Slezska nemířili do Polska.[4] V 19. století se v několika polských publikacích zaváděla rekonstruovaná podoba Prądnik.[4] Nicméně v řeči okolního obyvatelstva (polské nářečí slezské) jméno ve tvaru Prudnik dotrvalo do 20. stol. Oficiálním jménem města je od roku 1946.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Główny Urząd Statystyczny: Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2008 r., s. 173.
  2. Mapa Moravy a Slezska z 1888 roku
  3. Mikołaj Henel, Silesiogfraphia 1613
  4. a b http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IX/27

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]