Přirozená soustava jednotek: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
typo
m (robot přidal: sh:Prirodne jedinice)
m (typo)
Změnou jednotek nevzniká újma na obecnosti vztahů, po skončení výpočtu je vždy možné provést převod do běžnějších jednotek.
 
Každá soustava přirozených jednotek se zavádí jako [[fyzikální veličina#Soustavy fyzikálních veličin a jednotek|koherentní]], aby se výhoda přirozenosti projevila i u vztahů pro všechny odvozené veličiny. Většina přirozených soustav je úplných (tj. umožňujících pomocí základních veličinyveličin odvodit celý rozsah veličin používaných ve fyzice); jako [[fyzikální veličina#Soustavy fyzikálních veličin a jednotek|základní veličiny]] se v nich zpravidla volí pět nejobecnějších [[fyzikální veličina|veličin]]: [[hmotnost]], [[délka]], [[čas]], [[elektrický náboj]] a [[teplota]].
<small>Pozn.: [[Látkové množství]], které má v [[Soustava SI|SI]] vlastní základní jednotku, lze zavést jako bezrozměrnou veličinu (jedná se o počet). [[Fotometrické veličiny]] jsou závislé na schopnosti lidského oka vnímat elektromagnetické záření a jsou proto "nepřirozené"; jejich přirozeným protějškem jsou [[radiometrické veličiny]], které novou základní jednotku nepotřebují.</small>

Navigační menu