Cibetkovití: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Robot: oprava ISBN
vyhození už neplatných info, odkazy, pahýl
Řádek 18: Řádek 18:
* [[cibetky]] (Viverrinae)
* [[cibetky]] (Viverrinae)
}}
}}
'''Cibetkovité šelmy''' (Viverridae) jsou jednou z čeledí z řádu šelem. Dorůstají menší až střední velikosti a žijí jak na stromech, tak na zemi. Pod ocasem mají výrazné pachové žlázy, ze kterých se v dřívějších dobách vyráběla například kosmetika, ale i léky. Jejich vzhled je podobný kunám, ale vnitřní stavba spíše kočkám, se kterými jsou příbuzné. Někteří autoři tuto čeleď rozdělují na dvě samostatné čeledi – cibetkovité a [[promykovití|promykovité]].
'''Cibetkovité šelmy''' (Viverridae) jsou jednou z čeledí z řádu [[Šelmy|šelem]]. Dorůstají menší až střední velikosti a žijí jak na stromech, tak na zemi. Pod ocasem mají výrazné pachové žlázy, ze kterých se v dřívějších dobách vyráběla například [[kosmetika]], ale i [[Léčivo|léky]]. Jejich vzhled je podobný [[Lasicovití|kunám]], ale vnitřní stavba spíše [[Kočkovití|kočkám]], se kterými jsou příbuzné.


Cibetkovití obývají oblast [[Afrika|Afriky]], [[Madagaskar]]u, jižní Asie a jižní Evropy. Jejich nároky na potravu a biotop se vzhledem k jejich rozšíření liší druh od druhu. Aktivní jsou především v noci.
Cibetkovití obývají oblast [[Afrika|Afriky]], [[Jižní Asie|jižní]] a [[jihovýchodní Asie]] a [[Jižní Evropa|jižní Evropy]]. Jejich nároky na potravu a [[biotop]] se vzhledem k jejich rozšíření liší druh od druhu. Aktivní jsou především v noci.


V dnešní době jsou již chované v zajetí nejen v zoologických zahradách, ale i u jednotlivců. Především druhy jako [[oviječi]] a [[ženetky]] jsou zkušenými chovateli dobře zvladatelné. V zoologických zahradách se pak setkáme i s [[binturong]]y a [[fosa]]mi.
V dnešní době jsou již chované v zajetí nejen v zoologických zahradách, ale i u jednotlivců. Především druhy jako [[oviječi]] a [[ženetky]] jsou zkušenými chovateli dobře zvladatelné. V zoologických zahradách se pak setkáme i s [[binturong]]y.


== Literatura ==
== Literatura ==
Řádek 31: Řádek 31:


* [http://www.biolib.cz/cz/taxon/id2130/ Cibetkovití na BioLibu]
* [http://www.biolib.cz/cz/taxon/id2130/ Cibetkovití na BioLibu]
{{Pahýl}}

[[Kategorie:Cibetkovití| ]]
[[Kategorie:Cibetkovití| ]]
[[Kategorie:Šelmy]]
[[Kategorie:Šelmy]]

Verze z 1. 1. 2021, 12:57

Jak číst taxoboxCibetkovití
alternativní popis obrázku chybí
Cibetka africká
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Podřádkočkotvární (Feliformia)
NadčeleďHerpestoidea
Čeleďcibetkovití (Viverridae)
Gray, 1821
Podčeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cibetkovité šelmy (Viverridae) jsou jednou z čeledí z řádu šelem. Dorůstají menší až střední velikosti a žijí jak na stromech, tak na zemi. Pod ocasem mají výrazné pachové žlázy, ze kterých se v dřívějších dobách vyráběla například kosmetika, ale i léky. Jejich vzhled je podobný kunám, ale vnitřní stavba spíše kočkám, se kterými jsou příbuzné.

Cibetkovití obývají oblast Afriky, jižní a jihovýchodní Asie a jižní Evropy. Jejich nároky na potravu a biotop se vzhledem k jejich rozšíření liší druh od druhu. Aktivní jsou především v noci.

V dnešní době jsou již chované v zajetí nejen v zoologických zahradách, ale i u jednotlivců. Především druhy jako oviječi a ženetky jsou zkušenými chovateli dobře zvladatelné. V zoologických zahradách se pak setkáme i s binturongy.

Literatura

  • KOŘÍNEK, Milan. Velká kniha pro chovatele savců. Rubico: Olomouc. 1. vydání. ISBN 80-85839-52-0

Odkazy