Patologie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 16 bajtů ,  před 6 lety
bez shrnutí editace
[[Soubor:Birth_defect03.jpg|right|thumb|Nádoby s mrtvými [[fétus|plody]]]]
'''Patologie''' je lékařská věda zabývající se studiem a [[Diagnostika|diagnostikou]] [[nemoc]]í živých systémů. Pojem vychází z řeckého slova pathos (πάθος), "zážitek" nebo "muka", and -logia (-λογία), "výčet"). Protože v jednotlivých oblastech zájmu nehrozí riziko záměny, používá se pojem patologie v některých oborech i jako synonymum pro specializovanější pole působnosti. Například [[Lékařství|lékařský]] obor [[patologická anatomie]] se obvykle mezi zdravotníky nazývá patologie. Plurál pojmu se užívá ve smyslu progrese nemoci, např. "tato nákaza způsobuje tyto patologie". Přídavné jméno ''patologický'' se poměrně často používá ve smyslu ''nezdravý'', ''porušený'' nebo ''odchylný'', někdy i mimo medicínský kontext (např. [[Weierstrassova funkce]] se někdy označuje jako příklad patologické funkce). Affix pojmu tj. "-patie" se užívá pro pojmenování stavu indispozice, např. [[psychopatie]]. [[Lékař]] se specializací patologie se na nazývá [[patolog]]. Za patologický stav se považuje stav způsobený nemocí.
'''Patologie''' je lékařská věda zabývající se studiem a [[Diagnostika|diagnostikou]] [[nemoc]]í živých systémů.
 
== Původ slova a různé významy ==
Pojem vychází z řeckého slova pathos (πάθος), "zážitek" nebo "muka", and -logia (-λογία), "výčet"). Protože v jednotlivých oblastech zájmu nehrozí riziko záměny, používá se pojem patologie v některých oborech i jako synonymum pro specializovanější pole působnosti. Například [[Lékařství|lékařský]] obor [[patologická anatomie]] se obvykle mezi zdravotníky nazývá patologie.
Plurál pojmu se užívá ve smyslu progrese nemoci, např. "tato nákaza způsobuje tyto patologie".
Přídavné jméno ''patologický'' se poměrně často používá ve smyslu ''nezdravý'', ''porušený'' nebo ''odchylný'', někdy i mimo medicínský kontext (např. [[Weierstrassova funkce]] se někdy označuje jako příklad patologické funkce).
Affix pojmu tj. "-patie" se užívá pro pojmenování stavu indispozice, např. [[psychopatie]]
[[Lékař]] se specialzací patologie se na nazývá [[patolog]]. Za patologický stav se považuje stav způsobený nemocí.
 
== Historie patologie ==
{{Hlavní|Historie patologie}}
== Rozdělení patologie ==
=== Podle studovaných systémů ===
4 078

editací

Navigační menu