Sousoší Olivetské hory (Olomouc)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sousoší Olivetské hory
8.8.17 2 Olomouc 041 (36098485280).jpg
Umístění
Umístění Kostel svatého Mořice
Zdíkův palác
Stát ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kopie sousoší Olivetské hory u jižní stěny kostela svatého Mořice
Kopie sousoší Olivetské hory (detail)

Sousoší Olivetské hory v kostele svatého Mořice v Olomouci je jedna z nejvýznamnějších památek pozdně gotického sochařství v českých zemích.

Sousoší sestávající ze čtyř samostatných soch – sedících apoštolů Petra, Jana a Jakuba a modlícího se Krista – bylo vytvořeno pravděpodobně ve 30. letech 15. století z mladějovského pískovce. Jeho autorem je neznámý středoevropský či přímo pražský sochař, tvořící nejspíše pod vlivem porýnského nebo jihonizozemského umění.

Jednotlivé sochy byly původně polychromované, byly zhotoveny v pestrých barvách – červené, modré, zelené a bílé. Právě objev zbytků polychromie při restaurování v 90. letech 20. století umožnil stanovit dobu vzniku sousoší do doby o mnoho let dřívější, než se všeobecně soudilo.

Sousoší, které je považováno za vůbec první evropské sochařské ztvárnění Krista na Olivetské hoře, bylo nejspíše původně umístěno na dnes již neexistující hřbitovní zdi kolem kostela svatého Mořice. Pravděpodobně koncem 19. století bylo sousoší umístěno na kamenný podstavec u jižní zdi Svatomořického kostela. Dnes se originál nachází v kapli svatého Jana Křtitele ve Zdíkově paláci, který je součástí expozice Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Významná data[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]