Sousoší Olivetské hory (Olomouc)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Sousoší Olivetské hory)
Jump to navigation Jump to search
Kopie sousoší Olivetské hory u jižní stěny kostela svatého Mořice
Kopie sousoší Olivetské hory (detail)

Sousoší Olivetské hory v kostele svatého Mořice v Olomouci je jedna z nejvýznamnějších památek pozdně gotického sochařství v českých zemích.

Sousoší sestávající ze čtyř samostatných soch - sedících apoštolů Petra, Jana a Jakuba a modlícího se Krista - bylo vytvořeno pravděpodobně ve 30. letech 15. století z mladějovského pískovce. Jeho autorem je neznámý středoevropský či přímo pražský sochař, tvořící nejspíše pod vlivem porýnského nebo jihonizozemského umění.

Jednotlivé sochy byly původně polychromované, byly zhotoveny v pestrých barvách - červené, modré, zelené a bílé. Právě objev zbytků polychromie při restaurování v 90. letech 20. století umožnil stanovit dobu vzniku sousoší do doby o mnoho let dřívější, než se všeobecně soudilo.

Sousoší, které je považováno za vůbec první evropské sochařské ztvárnění Krista na Olivetské hoře, bylo nejspíše původně umístěno na dnes již neexistující hřbitovní zdi kolem kostela svatého Mořice. Pravděpodobně koncem 19. století bylo sousoší umístěno na kamenný podstavec u jižní zdi Svatomořického kostela. Dnes se originál nachází v kapli svatého Jana Křtitele ve Zdíkově paláci, který je součástí expozice Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Významná data[editovat | editovat zdroj]

Další podobná sousoší[editovat | editovat zdroj]

Sousoší Olivetské hory v Krakově - sochy Krista a sv. Petra se zachovanou původní polychromií

Na Moravě jsou známa ještě alespoň dvě podobná gotická sousoší, Olivetská hora u kostela svatého Gotharda v Modřicích u Brna a Olivetská hora v kostele svatého Jakuba v Jihlavě. Další gotické sousoší Olivetské hory vytvořené mezi lety 1488 - 1518 se nachází například v polském Krakově u kostela svaté Barbory. Na tomto sousoší vytvořeném některým ze spolupracovníků Veita Stosse se zachovala původní bohatá polychromie.

Na našem území je negotické sousoší s výjevem hory Olivetské před kostelem svatého Jana Křtitele s kapucínským klášterem také ve Znojmě[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kostel sv. Jana Křtitele s kapucínským klášterem http://www.znojmo.eu/vismo/dokumenty2.asp?id_org=19341&id=2597&p1=4894 citováno 12. září 2008