Socha Freddieho Mercuryho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha Freddieho Mercuryho
Socha Freddieho Mercuryho v červenci 2005
Socha Freddieho Mercuryho v červenci 2005
Základní údaje
AutorIrena Sedlecká
Rok vzniku1996
Datum odhalení25. listopadu 1996
Pojmenováno poFreddie Mercury
Popis
Výška3 m
Materiálbronz
Umístění
Umístěníbřeh Ženevského jezera, Montreux
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
AdresaPlace du Marché, 1820 Montreux, Švýcarsko
Zeměpisné souřadnice
Socha Freddieho Mercuryho
Socha Freddieho Mercuryho
Socha Freddieho Mercuryho, Švýcarsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha Freddieho Mercuryho se nachází ve Švýcarsku, ve městě Montreux na břehu Ženevského jezera.[1] Socha byla postavená v roce 1996 na počest zpěváka britské rockové skupiny Queen Freddieho Mercuryho, jenž 24. listopadu 1991 zemřel na zápal plic jako komplikaci při nemoci AIDS, kterou trpěl. Autorkou sochy je česká výtvarnice Irena Sedlecká.[1] Zde stojí právě proto, že Montreux byl Mercuryho oblíbeným městem, kde měl svůj klid, a sídlilo zde i nahrávací studio skupiny Mountains Studios, na jehož místě se v současnosti nachází muzeum Queen. Původně se však zvažovalo, že socha bude postavena v londýnské čtvrti Kensington, kde se nachází Mercuryho dům. Ale úřady jim tehdy kvůli obavám z vandalismu a kvůli tenkrát ještě platnému britskému zákonu o zákazu propagování homosexuality nevyšly vstříc.[2] Socha v Montreux byla oficiálně odhalena dne 25. listopadu 1996.

Kopie sochy je mimo jiné zobrazena na přebalu posledního studiového alba Queen s názvem Made in Heaven z roku 1995, kde u ní stojí 3 zbylí spoluhráči z Queen (Brian May, Roger Taylor a John Deacon).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zlatá deska na podstavci sochy s nápisem „Lover of Life – Singer of Songs“

Tato 3 metry vysoká bronzová socha[2] znázorňuje ikonickou pózu Freddieho Mercuryho z koncertu Live at Wembley z roku 1986, kdy stojí s rozkročenýma nohama a pravou ruku má zvednutou nahoru a dívá se směrem dolů. Na podstavci se nachází zlatá deska s nápisem „Lover of Life – Singer of Songs“ (česky „Milovník života – zpěvák písní“). Tento epitaf navrhl kytarista Brian May, podle kterého „to jeho život nejlépe vystihuje“.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sochu navrhla česká výtvarnice a sochařka Irena Sedlecká. Nastudovala mnoho fotografií, videoklipů, koncertů a rozhovorů s Freddiem Mercurym a jako model pro sochu jí posloužil její syn Štěpán Drexler. Stavba započala v roce 1996 po získání zakázky a dokončena byla ještě tentýž rok. Socha byla za poměrně velké účasti lidí odhalena dne 25. listopadu 1996 Mercuryho spoluhráči z kapely kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a operní zpěvačkou Montserrat Caballé, která s Mercurym na konci 80. let nahrála jejich společné album Barcelona. Místo se sochou se stalo poutním místem fanoušků Mercuryho a Queen.[2]

Další sochy[editovat | editovat zdroj]

Socha v Montreux není jedinou Mercuryho sochou. Podobné sochy se nacházejí i v Británii. Například v Liverpoolu nebo v Londýně. Obě tyto zmiňované znázorňují stejnou pózu Mercuryho.

Liverpool[editovat | editovat zdroj]

Socha Freddieho Mercuryho na Paradise Street v Liverpoolu
Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo Socha Freddieho Mercuryho (Liverpool).

V britském Liverpoolu se v ulici Paradise Street nachází podobná bronzová socha, která je vysoká přibližně 4,5 metru a váží kolem 680 kilogramů. Původně měla stát na baldachýnu divadla Liverpool Empire Theatre, ale byla na to příliš těžká. Postavena a odhalena byla v červnu 2011. Socha byla umístěna právě v Liverpoolu kvůli oslavě muzikálu We Will Rock You, který se měl v září 2011 ve zmiňovaném divadle hrát.[4]

Londýn[editovat | editovat zdroj]

Socha Freddieho Mercuryho na baldachýnu divadla Dominion v Londýně pro uvedení muzikálu We Will Rock You (logo v pozadí)
Na tuto kapitolu je přesměrováno heslo Socha Freddieho Mercuryho (Londýn).

V Londýně stála také podobná socha Mercuryho. Měřila něco málo přes 6 metrů a nacházela se na baldachýnu divadla Dominion, taktéž kvůli uvedení muzikálu We Will Rock You. Stála zde od roku 2002 do roku 2014, kdy byla tajně odstraněna a údajně přemístěna na zahradu Rogera Taylora. Toto místo mělo s Mercurym i jinou spojitost, než byl muzikál. V roce 1990 totiž právě v tomto divadle naposledy veřejně vystoupil Freddie Mercury při příležitosti předávání cen BRIT Awards.[5]Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b V Londýně zemřela česká sochařka Irena Sedlecká. Novinky.cz [online]. BORGIS, 2020-08-04 [cit. 2020-11-03]. Dostupné online. 
  2. a b c Kapela Queen truchlí pro českou sochařku Sedleckou. ct24.ceskatelevize.cz [online]. Česká televize, 2020-08-20 [cit. 2020-11-03]. Dostupné online. 
  3. Queen: Days of Our Lives (part 2). [s.l.]: [s.n.], 2011. Čas 1:50:27. 
  4. 15-Foot FREDDIE MERCURY Statue Unveiled In Liverpool; Photos Available. blabbermouth.net [online]. 2011-06-02 [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. What Happened To London's Giant Freddie Mercury Statue?. londonist.com [online]. 2016-06-13 [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]