Soběšická vrchovina (Drahanská vrchovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Soběšická vrchovina
Nejvyšší bod525 m n. m. (Zavíravá)
Rozloha55 km²

Nadřazená jednotkaAdamovská vrchovina
Sousední
jednotky
Svinošický prolom, Babí lom, Řečkovický prolom, Dolnosvratecká niva, Šlapanická pahorkatina, Obřanská kotlina, Řícmanicko-kanický prolom, Ochozské plošiny, Výškůvka

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Map
Horninygranodiorit
PovodíSvitava
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIID-3A-11
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soběšická vrchovina je geomorfologický okrsek na jižní Moravě, v severní části Brna. Je součástí podcelku Adamovské vrchoviny, která je částí Drahanské vrchoviny.

Soběšická vrchovina tvoří z velké části zalesněné území na granodioritu brněnského masivu, ohraničené na východě řekou Svitavou a na západě říčkou Ponávkou. Vymezuje tak oblast mezi Šebrovem, Vranovem, Lelekovicemi, Mokrou Horou, Černými Poli, Obřanami, Bílovicemi nad Svitavou a Adamovem.[1]

Velká část vrchoviny je součástí města Brna, nejjižnější území je zcela urbanizováno. Většina Soběšické vrchoviny je však zalesněna (buky, duby, borovice, smrky) a vytváří turistické a rekreační zázemí pro obyvatele Brna. Značné množství pozemků patří Mendelově univerzitě, jež je spravuje skrze Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny.[1] V prostoru se také nachází část Lesnického Slavína. Nejvyšším vrcholem je Zavíravá (525 m n. m.) mezi Útěchovem a Vranovem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 472.