Slunéčko východní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSlunéčko východní
alternativní popis obrázku chybí
Harmonia axyridis
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád brouci (Coleoptera)
Podřád všežraví (Polyphaga)
Čeleď slunéčkovití (Coccinellidae)
Rod slunéčko (Harmonia)
Binomické jméno
Harmonia axyridis
Pallas, 1773
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slunéčko východní (Harmonia axyridis) je druh slunéčka z rodu Harmonia původem z východní Asie. Byl však zavlečen do Severní Ameriky i Evropy. V Česku nyní běžný druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělí jedinci měří 7 až 8 milimetrů. Základní zbarvení krovek je červené se symetricky rozloženými černými skvrnami. Jejich počet je proměnlivý a může dosáhnout až devatenácti. Jiné formy mají krovky černé s červenými skvrnami nebo čistě červené. Pohlavní dimorfismus je poměrně nevýrazný – samičky se vyznačují bílým horním pyskem, zatímco samečci jej mají černý.

Tento druh má vysokou rozmnožovací schopnost – samičky za svůj život nakladou až dva tisíce vajíček. Larvy i polymorfní kukly jsou zbarveny převážně černě s oranžovým vzorkem. Živí se zejména mšicemi různých druhů. Při poklesu stavu mšic, zejména na podzim, jim potravu poskytuje zejména zralé ovoce. V zimě se v původním asijském prostředí shromažďují na vrcholcích skal a ukrývají se zde do štěrbin.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

2012 Larve 3.JPG

V 80. letech 20. století bylo slunéčko uměle vysazeno v Severní Americe jako přirozený nepřítel zemědělských škůdců. Záhy se rozšířilo po kontinentu přes USA i do jižní Kanady podobně jako předtím slunéčko sedmitečné. V řadě míst se tak stalo nejpočetnějším druhem hmyzu. Z některých přirozených biotopů pak začalo vytlačovat jiné původní druhy slunéček živící se mšicemi. V oblastech pěstování vinné révy jsou slunéčka sklízena s hrozny jimiž se živí; úrodu tak znehodnocují hořkými a páchnoucími látkami které obsahují.

Počátkem 21. století byl druh uměle vysazen i v Evropě – zprvu v Německu a zemích Beneluxu. Z polí a skleníků se postupně začalo slunéčko rozšiřovat do volné přírody. Roku 2004 se přes Lamanšský průliv dostalo poprvé do Velké Británie. V Česku bylo pozorováno poprvé v roce 2006. Nyní[kdy?] už se vyskytuje na celém území republiky, mnohdy masově. Na podzim nalétávají tato slunéčka ve velkých počtech na budovy, ve snaze zde přezimovat. Sledováním jejich výskytu v Česku se zabývá Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]