Slunéčko východní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSlunéčko východní
alternativní popis obrázku chybí
Různé barevné varianty slunéčka východního
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
Čeleďslunéčkovití (Coccinellidae)
Rodslunéčko (Harmonia)
Binomické jméno
Harmonia axyridis
Pallas, 1773
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slunéčko východní (Harmonia axyridis, někdy slunéčko asijské) je druh slunéčka z rodu Harmonia původem z východní Asie. Byl však zavlečen do Severní Ameriky i Evropy. V Česku se nyní (2022) jedná o běžný druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělí jedinci měří 7 až 8 milimetrů. Základní zbarvení krovek je červené se symetricky rozloženými černými skvrnami. Jejich počet je proměnlivý a může dosáhnout až devatenácti. Jiné formy (tzv. melanické) mají krovky černé s červenými skvrnami. Pohlavní dimorfismus je poměrně nevýrazný – samičky se vyznačují černým horním pyskem, zatímco samečci jej mají bílý.

Tento druh má vysokou rozmnožovací schopnost – samičky za svůj život nakladou až dva tisíce vajíček. Larvy i polymorfní kukly jsou zbarveny převážně černě s oranžovým podkladem. Živí se zejména mšicemi. Na podzim však mohou okusovat zralé (ale již poškozené) ovoce a způsobovat tak zemědělské škody. V zimě se v původním asijském prostředí shromažďují na vrcholcích skal a ukrývají se zde do štěrbin. Toto chování však v českých podmínkách vede k naletování do domácností.

Oproti běžnému slunéčku sedmitečnému původnímu v Česku má slunéčko východní bílé okraje předohrudi a lištu na zadní části krovek.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Larva

V průběhu 20. století bylo slunéčko uměle vysazováno v Severní Americe jako přirozený nepřítel zemědělských škůdců. Uchycená americká populace následně sloužila jako zdrojové centrum pro invazi na ostatní kontinenty. Z některých přirozených biotopů v invadovaných oblastech začalo slunéčko východní vytlačovat jiné původní druhy slunéček živící se mšicemi. V oblastech pěstování vinné révy jsou slunéčka sklízena s hrozny, jimiž se živí; úrodu tak znehodnocují hořkými a páchnoucími látkami, které obsahují.

V Evropě bylo vysazeno bez trvalého usazení populace od roku 1964 (Ukrajina), 1982 (Francie), 1997 (Belgie, Německo) a 2003 (severozápad ČR).[1] Evropská invazní populace vznikla zkřížením jedinců ze Severní Ameriky a bezkřídlých linií pěstovaných v Beneluxu na ochranu rostlin ve sklenících. Z polí a skleníků se postupně začalo slunéčko rozšiřovat do volné přírody. Roku 2004 se přes Lamanšský průliv dostalo poprvé do Velké Británie. V Česku bylo invazní pozorováno poprvé v roce 2006. V roce 2017 se vyskytovalo již téměř na celém území Česka, mnohdy masově. Na podzim nalétávají tato slunéčka ve velkých počtech na budovy ve snaze zde přezimovat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://docplayer.cz/40424807-Slunecko-vychodni-harmonia-axyridis-pomocnik-v-biologicke-ochrane-nebo-ohrozeni-biodiverzity.html - Slunéčko východní (Harmonia axyridis) pomocník v biologické ochraně nebo ohrožení biodiverzity?

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]