Skalice (Frýdek-Místek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skalice
Kostel svatého Martina ve Skalici
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 1354 (2016)
Nadmořská výška 372 m
Lokalita
PSČ 738 01
Obec Frýdek-Místek
Okres Frýdek-Místek
Historická země Slezsko
Katastrální území Skalice u Frýdku-Místku (9,81 km²)
Zeměpisné souřadnice
Skalice
Skalice
Další údaje
Web https://www.skalicefm.cz/
Kód části obce 147974
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skalice (německy Skalitz) je vesnice v české části Slezska, která je součástí města Frýdku-Místku. S městem však nehraničí a tvoří tak exklávu. Žije v ní 1206 obyvatel (2007). K vesnici náleží tří osady ležící mimo vlastní jádro vesnice. Jedná se o Kamenec, Záhoří a Baščici. Má katastrální rozlohu 981 ha při průměrné nadmořské výšce 372 m. Katastrální území vesnice je oddělené od zbytku města katastry Starého Města a Dobré.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1305 pod jménem Scalicza v soupisu vratislavských biskupských desátků. Celých 182 let obec spravoval hradní hejtman z Frýdku a patřila místnímu šlechtickému rodu až do roku 1525. V roce 1573 byla prodána spolu s Frýdeckým panstvím Matyášovi a Jiřímu z Logova. Později se stala majetkem Habsburků až se konečně v roce 1850 dostala pod světskou správu nejprve pod hejtmanství těšínské a od roku 1902 hejtmanství frýdecké. Samostatnou obcí zůstala až do roku 1980, kdy se stala místní částí města Frýdku-Místku.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Katastrální členění Frýdku-Místku

Na severu území Skalice dosahuje až k řece Morávce na níž se nachází přírodní památka Skalická Morávka. V centrální části vesnice pod kostelem svatého Martina pramení potok Skaličník a jižní částí protéká potok Baštice. Nejvyšším bodem je Strážnice s nadmořskou výškou 438 m. Druhým výrazným kopcem na území vesnice jsou Vrchy s nadmořskou výškou 433 m.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Skalice ve Wikimedia Commons
  • Skalice, část statutárního města Frýdku-Místku - mapa s popisem vydaná statutárním městem Frýdkem-Místkem ve spolupráci s osadním výborem