Silk Way Rally

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tatra Loprais

Silk Way Rally (česky Rallye Hedvábná stezka) je každoroční vytrvalostní závod terénních osobních a nákladních automobilů. Jedná se o největší podnik dakarské série (Dakar Series), což je seriál závodů v tzv. mezidakarském období. Je organizován francouzskou společností Amaury Sport Organisation (ASO).

První ročník startoval v hlavním městě Tatarstánu Kazani a končil v Turkmenské metropoli Ašchabadu s celkovou délkou soutěže 4500 kilometrů v devíti etapách. Druhý ročník s podobnou délkou trati startoval v Petrohradu a končil v ruském letovisku Soči. Třetí ročník Silk Way Rally 2011 vedl z ruské metropole Moskvy opět poblíže letoviska Soči - konkrétně do Krasné Poljany.

Česká republika se může pochlubit vítězstvím Tatry týmu Aleše Lopraise v roce 2011.

Historie závodů[editovat | editovat zdroj]

Silk Way Rally 2012[editovat | editovat zdroj]

Termín čtvrtého ročníku je vyhlášen na 7. - 13. července 2012. Místem startu bude opět Rudé náměstí v Moskvě a cíl poblíž letoviska Soči v přímořském městě Gelendžik.

První etapa závodu končí v Ryazanu, druhá a třetí etapa povede okolo města Volgograd. Čtvrtá etapa nás zavede do univerzitního města Elista a po ní přijde další etapa se startem a cílem tamtéž. Následovat bude šestá etapa do města Majkop a pak závěrečná 7. etapa do zmíněného Gelendžiku.

Francouzská promotérská organizace ASO, jež stojí za pořádáním jihoamerického Dakaru i závodů tzv. Dakarské série vydala prohlášení, že ukončili spolupráci s organizací Russian Rally, která Hedvábnou stezku pořádá. I přesto se však letošní ročník Silk Way odjede, a to pod hlavičkou Russian Rally a ředitele soutěže Semjona Jakubova.

Start jako každoročně plánuje celá řada českých týmů.

Silk Way Rally 2013[editovat | editovat zdroj]

Termín pátého ročníku se koná od 5. července 2013 do 13. července 2013. Místo slavnostního startu je opět Rudé náměstí v Moskvě a cíl ve městě Astrachaň.
Nultá etapa, kde se posádky představují a přemístí se do města Tambov, kde také startuje první etapa. První etapa startuje za městem Tambov a cíl je ve městě Volgograd. Druhá etapa startuje a končí na stejném místě, jak první etapa ve městě Volgograd. Třetí etapa opět startuje ve Volgogradu a cíl je ve městě Astrachaň, kde také celá soutěž končí. Čtvrtá etapa se jede do města Elista, ze kterého se posádky v páté etapě opět vrací do Volgogradu. Šestá etapa končí a startuje na stejném místě, jak závěrečná sedmá etapa ve městě Volgograd.

Silk Way Rally 2016[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 se rallye koná od 8. do 24. července. Jedná se o nejdelší ročník v historii, kdy závodníci najedou 10 774km, z toho 4 104 závodních. Rallye zavítá do 3 států a to do Ruska, Kazachstánu a Číny. Start rallye je v Moskvě na Rudém náměstí a o 16 dní později úspěšní závodníci dorazí na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Z českých posádek se rallye účastní 2 kamiony Tatra českého týmu Bonver Dakar Project a jeden automobil Hummer týmu Offroad Sport.

Seznam vítězů[editovat | editovat zdroj]

Rok Trasa Osobní automobily Nákladní automobily
Řidič
Spolujezdec
Značka Řidič Značka
2017 Moskva - Si-an neznámá vlajka [[]]
neznámá vlajka [[]]
[[]] neznámá vlajka [[]]
neznámá vlajka [[]]
neznámá vlajka [[]]
[[]]
2016 Moskva - Peking Francie Cyril Despres
Francie David Castera
Peugeot 2008 DKR Rusko Ajrat Mardějev
Rusko Aydar Belyaev
Rusko Dmitriy Svistunov
Kamaz
2014-15
Nekonalo se
2013 Moskva - Astrachaň Francie Jean-Louis Schlesser
Rusko Konstantin Zhiltsov
Sonangol Schlesser Original Rusko Dmitry Sotnikov
Rusko Viatcheslav Mizyukaev
Rusko Andrei Aferin
Kamaz
2012 Moskva - Gelendžik Rusko Boris Gadasin
Rusko Dan Schemel
G-Force Proto Rusko Ajrat Mardějev Kamaz
2011 Moskva - Soči Polsko Krzysztof Hołowczyc
Belgie Jean-Marc Fortin
BMW X3 Česká republika Aleš Loprais
Česká republika Vojtěch Štajf
Česká republika Milan Holáň
Tatra
2010 Sankt-Petěrburg - Soči Španělsko Carlos Sainz
Španělsko Lucas Cruz
Volkswagen Touareg Rusko Eduard Nikolajev
Rusko Vjačeslav Mizjukajev
Rusko Vladimir Rybakov
Kamaz
2009 Kazaň - Ašchabad Španělsko Carlos Sainz
Španělsko Lucas Cruz
Volkswagen Touareg Rusko Firdaus Kabirov
Rusko Andrej Mokejev
Rusko Tanin Anatolij
Kamaz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]