Sergej Witte

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrabě Sergej Juljevič Witte
Sergej Witte
Sergej Witte

Premiér Ruska
Ve funkci:
6. listopadu 1905 – 5. května 1906
Předseda vlády Ruska

Narození 29. června 1849
Tbilisi,
Ruské impérium Ruské impérium
Úmrtí 13. března 1915
(ve věku 65 let)
Petrohrad,
Ruské impérium Ruské impérium
Místo pohřbení Lazarev Cemetery
Rodiče Julius von Witte
Ocenění rytíř Řádu sv. Alexandra Něvského
Řád Kristův
Order of the Double Dragon
Řád čestné legie
Císařský rakouský řád Leopoldův
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sergej Juljevič Witte (rusky Сергей Юльевич Витте, 29. června 1849, Tiflis, Ruské impérium13. března 1915, Petrohrad[1]), také znám jako Sergius Witte, byl ruský politik, diplomat a předseda Rady ministrů Ruského impéria – historicky první premiér Ruska od roku 1905.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Sergej Witte se narodil německému luteránskému otci a gruzínské matce. Byl vychováván u rodičů své matky. Po skončení studií na Kišiněvském gymnáziu odešel Witte na Oděskou univerzitu v oboru matematika. Po maturitě se živil jako soukromý podnikatel, zvláště administrativou různých linek železnice v Rusku.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ministr financí[editovat | editovat zdroj]

Witte sloužil v letech 18891891 jako ředitel odboru železnic v ministerstvu financí. Během této doby dohlížel na ambiciózní program stavby Transsibiřské magistrály.

Car Alexandr III. v roce 1893 jmenoval Witteho ministrem financí, kterým byl až do roku 1903. Během jeho působení v tomto mandátu zažila ruská ekonomika nebývalý růst. Witte silně povzbuzoval zahraniční investory k tomu, aby investovali do Ruska. Witte také povzbuzoval růst ruského průmyslu, zejména těžbu kovů, petroleje, a výstavbu dopravních sektorů. Pro zlepšení ekonomiky a přitáhnutí zahraničních investorů obhajoval Witte omezení sil ruské autokracie.

Ministerský předseda[editovat | editovat zdroj]

V roce 1905 jmenoval car Mikuláš II. Witteho ruským ministerským předsedou, tuto pozici držel ovšem pouhý rok. V pokusu o další modernizaci ruské ekonomiky dohlížel Witte na jednání o potřebách industrializace. Tato konference měla poskytovat doporučení budoucích reforem a data vstupu reforem v platnost.

Roku 1905 odjel do USA, kde podepsal smlouvu o ukončení rusko-japonské války. Během svého pobytu v USA se setkal s americkým bankéřem a podnikatelem Johnem Pierpontem Morganem.

Během ruské revoluce z roku 1905 vydal Witte manifest o vzniku a svolání parlamentu, vzniku konstituční monarchie, a organizaci Listiny základních práv a svobod z říjnového manifestu.

Po prvních volbách v nově zvoleném ruském parlamentu Dumě rezignoval Witte na svůj post ministerského předsedy.

Dále působil v ruské politice jako člen Státní rady, ale již nikdy nezískal výraznou roli ve vládě. Po vypuknutí první světové války prohlašoval, aby se Rusko konfliktu nezúčastnilo. Witte brzy po vypuknutí konfliktu zemřel. Jeho smrt byla pro cara Mikuláše II. a jeho protireformační politiku velkou úlevou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergei Witte na anglické Wikipedii.

  1. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-08-08]. Heslo ВИ́ТТЕ. Dostupné online. (rusky) 
Předchůdce:
úřad vytvořen
Znak z doby nástupu Ministerský předseda Ruského impéria
6. listopadu 1905 - 5. května 1906
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ivan Logginovič Goremykin