Sebaea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSebaea
alternativní popis obrázku chybí
Sabaea exacoides
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhořcotvaré (Gentianales)
Čeleďhořcovité (Gentianaceae)
RodSebaea
Sol. ex R.Br., 1810
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sebaea je rod rostlin z čeledi hořcovité. Jsou to jednoleté byliny s jednoduchými vstřícnými listy a čtyř nebo pětičetnými květy. Rod zahrnuje asi 50 druhů a je rozšířen zejména v Africe.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Sebaea jsou jednoleté byliny s jednoduchými vstřícnými listy. Květy jsou čtyř nebo pětičetné, uspořádané v koncových vrcholících. Kališní trubka je mnohem kratší než cípy. Koruna je baňkovitě kolovitá, s delší trubkou a rozestálými cípy. Tyčinky jsou přirostlé ke korunní trubce. Nektária v květech chybějí. Semeník je obsahuje 2 komůrky s mnoha vajíčky a nese nitkovitou čnělku zakončenou 2 bliznami. Plodem je tobolka obklopená vytrvalým okvětím, pukající 2 chlopněmi a obsahující mnoho drobných semen.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje v současném pojetí asi 50 druhů.[3] Je rozšířen v subsaharské Africe, v malé míře i na Madagaskaru, v Číně, Indii, Nepálu a Bhútánu, Srí Lance, Austrálii a Novém Zélandu. Centrum druhové diverzity je v jižní Africe. Největší areál má druh S. microphylla, rozšířený ve velké části tropické Afriky a jako jediný druh rodu i v Asii.[2][3] Mimo afriku se vyskytuje jen několik málo druhů. Dva druhy rostou v Austrálii, po jednom na Novém Zélandu, Madagaskaru a v Asii.

Zástupci rodu Sebaea rostou v nadmořských výškách od úrovně moře do asi 3500 metrů. Vyšších nadmořských výšek dosahují zejména v horách jižní a východní Afriky. Rostou na pestré škále biotopů: v tropických lesích, savanách, bažinách a zaplavovaných půdách, na alpínských loukách, skalách nebo písčitých březích řek.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Sebaea je v rámci čeledi hořcovité řazen do tribu Exaceae. V minulosti bylo do rodu Sebaea řazeno téměř 100 druhů, v tomto pojetí se však ukázal parafyletický a bezmála polovina z nich byla na základě molekulárních studií přeřazena do jiných rodů. Celkem 22 druhů ze subsaharské Afriky bylo přeřazeno do rodu Exochaenium, a to včetně neobvyklého, mykotrofního druhu S. oligantha s listy redukovanými na šupiny. Dva endemické druhy z Madagaskaru se ocitly v novém rodu Klackenbergia. Vyčleněn byl také monotypický rod Lagenias, který tvoří sesterskou větev rodu Sebaea a společně s ním stojí v základě vývojového stromu tribu Exaceae.[4][5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy jsou pěstovány ve specializovaných sbírkách skalniček.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ORCHARD, Anthony E. (ed.). Flora of Australia. Vol. 28, Gentianales. [s.l.]: CSIRO Australia, 1996. (anglicky) 
  2. a b HO, Ting-nung; PRINGLE, James S. Flora of China: Sebaea [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b KISSLING, Jonathan et al. The polyphyletic genus Sebaea (Gentianaceae): A step forward in understanding the morphological and karyological evolution of the Exaceae. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2009, čís. 53. 
  5. KISSLING, Jonathan. Taxonomy of Exochaenium and Lagenias: Two resurrected genera of tribe Exaceae (Gentianaceae). Systematic Botany. 2012, čís. 37(1). 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]