Sava centar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sava centar
Sava centar v roce 2009
Sava centar v roce 2009
Základní informace
ArchitektStojan Maksimović
Výstavba1979
Poloha
AdresaBělehrad, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sava centar v roce 1978

Sava centar, v srbské cyrilici Сава центар, je kongresové centrum, které se nachází v novém Bělehradě, na břehu řeky Sávy, přesněji v Bloku 19 na adrese Milentija Popovića 9. Od roku 2017 je evidováno jako kulturní památka.

Rozsah[editovat | editovat zdroj]

Areál tvoří celkem tři části: Hlavní kongesové centrum, velká hala a mezinárodní hotel.

Objekt má využitelnou plochu o rozloze 69 300 m² a celkovou podlahovou plochu 100 000 m². Součástí areálu je koncertní sál s 3672 sedadly, 15 konferenčních sálů, výstavní prostor a řada dalšího. Ročně jej navštíví okolo půl milionu návštěvníků. Součástí areálu je od roku 1979 i hotel. Kryté parkoviště má 410 míst.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Zbudováno bylo kvůli blížícímu se zasedání OBSE, pro které potřeboval Bělehrad odpovídající zázemí, a který přislíbil Josip Broz Tito uspořádat v Bělehradě. Stavební práce trvaly několik let (19761978). Kvůli šibeničnímu termínu dokončení budovy nebylo realizováno zamýšlené otočné hlediště. Navíc bylo centrum budováno po částech; pro úvodní konferenci OBSE v roce 1977 byla dokončena pouze první třetina objektu, budova velkého sálu byla dokončena o rok později a přiléhající hotel až v roce 1979.

Komplex otevřel sám prezident země Josip Broz Tito. Ve své době imponoval svojí monumentalitou, rozčleněností, prosklenými prvky, nadjezdy a rampami. Brutalistní objekt navrhl Stojan Maksimović. Ten za něj obdržel řadu ocenění a považuje jej za své životní dílo; projekt byl inspirován obdobnými konferenčními centry v Paříži, Haagu, Kodani a Helsinkách. Urbanistické práce okolí areálu v rámci Bloku 19 realizoval Miloš Perović. První ředitel centra Miloje Popović jej označil za Chrám socialismu.[1]

Historie a využití[editovat | editovat zdroj]

Centrum sloužilo jako místo pro sjezdy SKJ (například je známé posledním setkáním jugoslávských komunistů), či Hnutí nezúčastněných zemí; po rozpadu Jugoslávie se zde konaly i sjezdy socialistické strany Srbska, v jejímž čele stál Slobodan Milošević. V současné době se zde konají události spojené s celou řadou organizací, jakými jsou například Světová banka, či UNESCO, ale také i kulturní a hudební akce. Vystupoval zde Đorđe Balašević, konala se zde např. i Miss Serbia nebo Eurovision Song. Vystupovali zde také i světoví hudebníci a hudební soubory.

Kongresové centrum patřilo dlouhou dobu městu Bělehradu. V druhé polovině 2. dekády 21. století bylo ve ztrátě.[1] Zhoršoval se rovněž i technický stav celého komplexu. V roce 2020 bylo kongresové centrum prodáno novému vlastníkovi, který přislíbil jeho modernizaci v hodnotě celkem 50 milionů EUR. Zachován má být původní název objektu i jeho základní vzhled a význam.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]