Sarajevská knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sarajevská knihovna
Violoncellista Vedran Smailović hraje ve zničené knihovně, 1992

Sarajevská knihovna nebo také Městská knihovna (bosensky Gradska vijećnica) je historická budova knihovny v centru Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny.

Nachází se přímo v centru města, u řeky Miljacky. Postavena byla v pseudomaurském slohu, v dobách rakousko-uherské vlády. Na výstavbě mezi lety 1892 a 1896 se podílelo několik architektů a projektantů - Karel Pařík, Alexander Wittek a Ciril Ivekovič - inspirací jim byla mešita Kemala II. v Káhiře. Stavba se stala významnou dominantou města a je dobře vidět i z okolních kopců. Před knihovnou došlo roku 1914 i k atentátu na Františka Ferdinanda d’Este.

Mezi lety 1992 a 1995, během obléhání Sarajeva, knihovna vyhořela (příčinou byla palba z granátometů ze strany Jugoslávské lidové armády). Došlo ke zničení tisíců někdy i velmi starých knih. Dnes tento akt připomíná před knihovnou pamětní cedule umístěná bosňáckým obyvatelstvem města, označující Srby za zločince. Po uklidnění situace a uzavření míru se začalo s obnovou, ta však postupuje velmi pomalu.

V současné době se na obnově podílí i Maďaři, díky finanční pomoci bude možné rekonstrukci celé stavby dokončit do roku 2010.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na avaz.ba

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]