Sarajevská knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sarajevská knihovna

Sarajevská knihovna nebo také Městská knihovna (bosensky Gradska vijećnica) je historická budova knihovny v centru Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny.

Violoncellista Vedran Smailović hraje ve zničené knihovně, 1992

Nachází se přímo v centru města, u řeky Miljacky. Postavena byla v pseudomaurském slohu, v dobách rakousko-uherské vlády. Na výstavbě mezi lety 1892 a 1896 se podílelo několik architektů a projektantů - Karel Pařík, Alexander Wittek a Ciril Ivekovič - inspirací jim byla mešita Kemala II. v Káhiře. Stavba se stala významnou dominantou města a je dobře vidět i z okolních kopců. Nedaleko knihovny u Latinského mostu došlo roku 1914 i k atentátu na Františka Ferdinanda d’Este.

Mezi lety 1992 a 1995, během obléhání Sarajeva, knihovna vyhořela (příčinou byla palba z granátometů ze strany Jugoslávské lidové armády). Došlo ke zničení tisíců někdy i velmi starých knih. Dnes tento akt připomíná před knihovnou pamětní cedule umístěná bosňáckým obyvatelstvem města, označující Srby za zločince. Po uklidnění situace a uzavření míru se začalo s obnovou, ta však postupovala velmi pomalu. Na obnově se finančně podíleli i Maďaři, původně se počítalo s dokončením rekonstrukce do roku 2010.[1] Nakonec byla knihovna slavnostně otevřena až 9. května 2014. [2] [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na avaz.ba
  2. Echo24.cz: Sarajevská knihovna, symbol války, se po 20 letech otevřela
  3. Archiweb.cz: Budova sarajevské Národní knihovny v sobě nese i českou stopu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]