Národní knihovna Kosova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní knihovna Kosova
Budova knihovny
Budova knihovny
Stát KosovoKosovo Kosovo
Souřadnice
Webové stránky biblioteka-ks.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní knihovna Kosova (albánsky Biblioteka Kombëtare e Kosovës, srbsky Народна библиотека Косова/Narodna biblioteka Kosova) se nachází v Prištině. Představuje hlavní instituci svého typu v zemi. Shromažďuje téměř 1 900 000 dokumentů. Sídlí v budově z roku 1982, která byla postavena ve stylu jugoslávského brutalismu podle návrhu architekta Andriji Mutnjakoviće.

Sama instituce kosovské národní (resp. regionální/oblastní) knihovny vznikla v roce 1944 v Prizrenu, a od roku 1946 sídlí v Prištině.

Budova, která měla být ve své době ukázkou moderní architektury, jakou dokázala Jugoslávie nabídnout, však vznikla i s ohledem na kulturní tradice Byzantské říše a Osmanské říše. Jednotlivé pavilony knihovny mají vlastní kupole (celkem jich je 99). Samu stavbu obepíná dekorativní mříž. Budova má dvě velké čítárny (300 a 100 míst k sezení), posluchárnu se 150 místy a konferenční sál se 75 místy. Řada unikátních materiálů, které jsou v knihovně uschovány, se nachází pod úrovní terénu a nejsou dostupné veřejnosti.