Ázerbájdžánská národní knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ázerbájdžánská národní knihovna
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Foyesi.jpg
Stát ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Souřadnice
Webové stránky www.anl.az
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ázerbájdžánská národní knihovna (ázerbájdžánsky Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ) v Baku je národní knihovnou Ázerbájdžánu. Název nese po ázerbájdžánském spisovateli a filosofovi Mirzu Fətəli Axundovovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Knihovna byla založena v roce 1922 a 23. května 1923 byla otevřena.[1] Původně nesla jméno Všeobecná knihovna a státní depozitář knih Ázerbajdžánu a sídlila v budově, v níž nyní sídlí prezidium Ázerbájdžánské národní akademie věd.[2] Roku 1939 byla pojmenována po Mirzə Fətəli Axundovovi. Současná budova knihovny v centru Baku byla navržena v roce 1947 architektem Mikayilem Hüseynovem[3], a byla dokončena roku 1959. Její exteriér zdobí sochy básníků jako Nizámí, Mahsati nebo Alexandr Puškin . Status národní knihovny byl knihovně udělen v roce 2004.

Fondy a použití[editovat | editovat zdroj]

Knihovna má asi 4,5 milionu jednotek médií,[1] včetně rozsáhlých historických fondů a hudebního oddělení s asi 175.000 kusů médií (notových záznamů, knih, časopisů a hudebních nosičů).[2] Je to jediná knihovna, která má mikrofilmy a fotografie ázerbájdžánských novin z doby před dobytí Rudou armádou v roce 1920. Knihovna má 13 studoven. Je to prezenční knihovna bez možnosti absenčních výpůjček.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aserbaidschanische Nationalbibliothek na německé Wikipedii.

  1. a b Dostupné online. 
  2. a b Dostupné online. 
  3. Dostupné online.