Ázerbájdžánská národní knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ázerbájdžánská národní knihovna
Azərbaycan Milli Kitabxanasının binası fasad detalı.jpg
StátÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Souřadnice
Další informace
ŘeditelTahir Kərimov
Webové stránkywww.millikitabxana.az
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ázerbájdžánská národní knihovna (ázerbájdžánsky Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ) v Baku je národní knihovnou Ázerbájdžánu. Název nese po ázerbájdžánském spisovateli a filosofovi Mirzu Fətəli Axundovovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Knihovna byla založena v roce 1922 a 23. května 1923 byla otevřena.[1] Původně nesla jméno Všeobecná knihovna a státní depozitář knih Ázerbájdžánu a sídlila v budově, v níž nyní sídlí prezidium Ázerbájdžánské národní akademie věd.[2] Roku 1939 byla pojmenována po Mirzə Fətəli Axundovovi. Současná budova knihovny v centru Baku byla navržena v roce 1947 architektem Mikayilem Hüseynovem[3], a byla dokončena roku 1959. Její exteriér zdobí sochy básníků jako Nizámí, Mahsati nebo Alexandr Puškin . Status národní knihovny byl knihovně udělen v roce 2004.

Fondy a použití[editovat | editovat zdroj]

Knihovna má asi 4,5 milionu jednotek médií,[1] včetně rozsáhlých historických fondů a hudebního oddělení s asi 175.000 kusů médií (notových záznamů, knih, časopisů a hudebních nosičů).[2] Je to jediná knihovna, která má mikrofilmy a fotografie ázerbájdžánských novin z doby před dobytí Rudou armádou v roce 1920. Knihovna má 13 studoven. Je to prezenční knihovna bez možnosti absenčních výpůjček.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aserbaidschanische Nationalbibliothek na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]